Aroomteraapia algajale – millised eeterlikud õlid esimesena koju varuda?

Eeterlikud õlid

Eeterlike õlide ja nende raviomaduste rohkus on alguses pead pööritama panev. Kuid alustuseks piisab tegelikult vaid kuuest õlist, et leida leevendust enim levinud füüsilistele ja vaimsetele probleemidele. Need on piparmündi-, eukalüpti-, mandariini-, apelsini-, lavendli ja sidrunheinaõli.

Piparmündiõli: parandab seedeelundite tööd ja leevendab külmetushaigusi

piparmündi eeterlik õliJuba paljudele lapsepõlvest tuttav piparmünt on oma raviomaduste poolest tõeliselt mitmekülgne. See mõnusalt värske lõhnaga taime eeterlik õli jahutab siis, kui kehal on palav ja soojendab, kui on külm. Tänu jahutavale toimele leevendab imehästi ka väsimust, värskendab meeli ja ergutab vaimu. Ent soojendav efekt on eriti kasulik ravides köha ja külmetushaigusi – see peatab lima ja palaviku ning soodustab hingamist. Valuvaigistava toime tõttu leevendab ninaurgete turset ja külmetusest tingitud peavalusid.

Peale vaimsete vaeguste ja külmetushaiguste pehmendab piparmünt ka migreeni. See aitab iivelduse ja seedeelundite haiguste korral: mõjub soodsalt mao, neerude ja soolestiku tegevusele. Oma antispastilise toime tõttu lõdvestab ka mao ja soolestiku silelihaseid, niiet tegemist on tõelise aardega, mida tasub eeterlike õlide varamus omada.

Kuidas seda imerohtu kasutada?

  1. Peavalu korral tilguta piparmündi eeterlikku õli otse käele ja masseeri kukalt. Võta päevas paar minutit iseendale ja mudi sõrmeotstega liikudes ringikujuliselt kaelalt juuksepiirini. Pideva valu korral tuleb seda teha igal hommikul ja õhtul. Lõõgastunud olek on pärast garanteeritud.
  2. Kui pea on paks ja tunned end väsinuna, siis on kõige kiirem viis värskendada vaimu tehes kuivinhalatsiooni. Selleks piserda paar tilka eeterlikku õli salvrätiku peale, kata salvrätikuga nina ja hinga sügavalt sisse. Niiviisi keskendud hingamisele ja piparmündi turgutav aroom pääseb mõjule. Toimi nõnda mitu korda järjest. Muide, see on suurepärane moodus, kuidas ravida ka nohu, sest hingates sisse piparmündi eeterlikku õli, lähevad lõõrid kiirelt lahti.
  3. Palaviku alandamiseks tilguta toasooja veega täidetud kaussi paar tilka õli ja sega hoolikalt.
    Seejärel pista anumasse kompressi tegemiseks mõeldud rätt, vääna üleliigne vesi välja ja aseta rätik otsaesisele. Haigena korda protseduuri nii kaua kuni palavik on alanenud.
  4. Köha puhul on väga hea hingata piparmündi eeterlikku õli  sisse aurudena. Selleks tilguta kuuma veega täidetud kaussi paar tilka õli ja hinga anumast välja lendlevat auru sügavalt sisse. Kui soovid tekitada väikest aurusauna, siis kata pea rätikuga, et soe aur liiga kiirelt ära ei kaoks. Võid tupsutada õli ka rindkerele, see aitab samuti ebameeldiva köhaga võidelda.
  5. Kui seedimine on korrast ära, saab abi kõhule massaaži tehes. Selleks hõõru käed soojaks, tupsuta mõned tilgad õli näppudele ja masseeri näppudega ümber naba kellaosuti liikumise suunas. Korda protseduuri mõned minutid kuni tunned, et kõht hakkab mõnusalt mulisema ja ainevahetus hakkab taas tööle.

Eukalüptiõli: asendamatu ravitseja külmetusperioodil

Eukalüptilehti võidakse teada koaalade meelispalana, aga ainult sellega igihalja puu populaarsus ei piirdu. Juba paar sajandit tagasi hindasid maailma kõrgeima lehispuu raviomadusi kõrgelt aborigeenid, kes sidusid eukalüpti lehti haava ümber, et hoida ära põletiku teket ja soodustada paranemist.
Teadaolevalt kasutati puu omadusi ka malaaria leviku takistamiseks, sest eukalüpt vajab elus püsimiseks palju vett. Eukalüpti metsad tühjendasid veest soised alad, kus sääsed pesitsesid. Lisaks ei meeldi väikestele vereimejatele eukalüptiõli vänge lõhn, mistõttu sobib see ideaalselt looduslikuks sääsetõrjevahendiks.

eukalüpti eeterlik õliKuid kõrvale ei saa jätta ka õli võimet ravida hingamisteede haigusi. Nimelt leevendab eukalüpti õli köha ja nohu, rahustab ärritunud kurku ning ravib tõhusalt külmetusest põhjustatud peavalu. Tehes eukalüptiõliga massaaži saab leevendada reumat, artriiti ja lihasvalusid. Sajandeid hinnatud õli mõjub hästi ka vaimule – andes energiat, kõrvaldades kurnatustunnet ja turgutades väsinud meelt. 

Kuidas seda kasutada?

  1. Kui sind vaevab hingamisteede haigus, siis aitab paari õlitilga rinnale masseerimine või tilguta kausis olevasse kuuma vette ning hinga auru sisse. Niimoodi hakkavad vererakud kehas kiiremini liikuma, suurendades hapniku osakaalu organismis, mis jällegi aitab hõlpsamalt hingata.
  2. Tundes end loiu ja väsinuna, siis piserda paar tilka õli salvrätikule ja hinga salvrätikut nina juures hoides sisse ning välja. Meeleolu paraneb ja lisaks ka võime keskenduda.
  3. Suvel määri õli putukahammustusele. Niiviisi saad lahti sügelusest ja punetavast kupust.
  4. Õlist on ka abi, kui töötamisest või sundasendist on keha kange. Paremaks enesetundeks tilguta paar tilka näppudele ja mudi valutavat kohta. 

Mandariiniõli: hea une ja enesetunde saadik

mandariini eeterlik õliMandariini peale mõeldes meenub tsitruse koorimisest eralduv magushapu lõhn ja rõõmurohke jõuluaeg. Seetõttu ei tule üllatusena, et mandariini koortest külmpressitud eeterlik õli on suurepärane vastane stressi ja närvipinge vastu. Peale selle turgutab vaimu ja soodustab loomingulise töö tegemist.

Tihtipeale kasutatakse mandariiniõli ooteruumide ja avalike kohtade lõhnastamisel, sest tsitruse hõng lõõgastab ja tekitab inimestes hea tunde. Lisaks soodustab uinumist ja katsed on näidanud, et mandariiniõlist on abi ka ärevus- ja käitumishäirete korral.

Kuidas rahvalemmikuga enesetunnet parandada?

  1. Kiiremaks uinumiseks ja paremaks uneks kasuta magamistoas aroomilampi või difuuserit või tilguta mõned tilgad õli salvrätile ja aseta see padja kõrvale. Salvrätitrikk toimib eriti hästi rahutute laste puhul, kes tajuvad mandariini lõhna turvatundena ja see loob hea unerutiini, mida laps igal õhtul ootab.
  2. Tuju tõstmiseks lisa 10 tilka mandariini eeterlikku õli aroomilampi või difuuserisse ja lase heal aroomil teha oma töö. Mandariini lõhn on positiivse laenguga ja see ei jäta kedagi külmaks. Kui aroomilampi pole käepärast hõõru lihtsalt mõned tilgad peopesale. Aseta peopesad nina vastu ja hinga sügavalt sisse. Kuid ära kätega silmade vastu mine, sest nii võid silmi ärritada.
  3. Õhu värskendamiseks pane umbes 250 milliliitri suurusesse pihustiga pudelisse vesi ja lisa 20 tilka mandariiniõli. Seejärel kõnni ringi ja pritsi segu õhku. Muide, mandariiniõliga piserdatud kohtadest hoiavad ka kassid eemale ega kipu enam kraapima!

Apelsiniõli: hea lõhnaga pingete vabastaja

eeterlikud õlidApelsini eeterlik õli on kahtlemata üks maailma populaarsemaid, sest selle puuviljane ja magus lõhn mõjub meeldivalt ja tujutõstvalt. Seetõttu sobib hästi kasutamiseks stressirohkel perioodil, mil on rohkem muremõtteid.

Lisaks on apelsiniõli ka heaks lümfistimulaatoriks, mis aitab organismis vähendada mürgiseid jääkaineid ja vedelikupeetust. Kosmeetikas kasutatakse tsitrusest saadud eeterlikku õli toonikuna, mis värskendab nahka ja eemaldab ummistunud pooridest mürkained.

Kuidas kasutada?

  1. Tilguta paar tilka lõõgastavasse vanni, see teeb tujule head ja turgutab vereringet.
  2. Korda läinud päevaks tilguta umbes 10 tilka diffuuserisse. Hea tuju ja energia on tagatud.
  3. Komedoonidest lahti saamiseks tilguta paar tilka õli auravasse vette ja hoia nägu mõned minutid kausi kohal. Korda protseduuri kuni vesi enam ei aura. Tulemuste saamiseks on soovitatav niiviisi toimida mõned korrad nädalas. Kuid ole ettevaatlik kuuma auruga, et vältida kõrvetamist!

Lavendliõli: mitmekesine hinge puhastaja

Lavendli eeterlik õliTegemist on ühe kõige mitmekesisema õliga ja seetõttu on lavendliõli raviomaduste nimekiri pea lõputu: ravib põletusi, marrastusi, köha, külmetusi, grippi, stressi, iiveldust, haavandeid, aknet, astmat, putukammustusi, reumat, artriiti, peavalusid, migreeni ja unetust. Puhastab ja rahustab hinge, leevendades kurnatust, mille tulemuseks on rahulikum ellusuhtumine. Lisaks on hindamatu kõigi nahatüüpide puhul, sest soodustab rakkude taastumist ja tasakaalustab rasueritust.

Kuidas imetaimest kasu saada?

  1. Nimi “lavendel” tuleb ladinakeelsest sõnast “lavare” ja tähendab “pesema, sest roomlased kasutasid pesemisel lavendliga lõhnastatud vannivett. Võta tarkadest eelkäijatest eeskuju ja piserda maksimaalselt 7 tilka õli vannivette. Lõõgastavas vannis ligunedes paraneb meeleolu, kuid ravib ka põletikulisi haavandeid, vigastusi ja põletusi – seejuures ka päikesepõletust. Seega suvisel ajal väärt abiline.
  2. Kui tead, et ees on ootamas pikk ja väsitav päev, siis tilguta eeterlikku õli pluusi kraele või varrukale. Nõnda tunned terve päeva rahustavat aroomi ja jääd tänu sellele pingelistel hetkedel rahulikumaks.
  3. Lahjendamata eeterlikku lavendliõli võid kasutada sügeluste ja väikeste vigastuste puhul otse haavale.
  4. Kellel on probleeme unetusega, siis lisa kolm kuni viis tilka difuuserisse ja lavendli aromaatne hõng suigutab su unne.

Sidrunheinaõli: joovastava lõhnaga tujutõstja

Sidrunheina lõhn on kirgas, tsitruseline ja laetud positiivse energiaga. Meenutades selgelt sidrunit, kuid midagi rohkem ühist sellel taimel sidruniga ei ole.

Teadaolevalt on sidrunheina eeterlik õli parim looduslik valuvaigisti, põletiku taandaja ja lihaspingete vabastaja. Lisaks aitab sidrunheina eeterlik õli võidelda depressiooniga. Kuid tundub, et õli populaarsuse põhjuseks on tõenäoliselt siiski selle lõhn, mis on naiste üks lemmikuid kosmeetikatööstuses.

Sidrunheina eeterlik õliKuidas seda kasutada?

  1. Puhasta õhku: lisa 4 kuni 6 tilka aroomilampi. Sidrunheinal on õhku desinfitseerivad omadused ja aitab pahadel lõhnadel eemalduda. Sellest võib abi olla lemmiklooma omanikel. Sidrunheinalõhnaline ruum tõstab ka teotahet,  suurendab enesekindlust ja teotahet.
  2. Sega sidrunheinaõli mõnda baasõlisse: näiteks jojoba- või argaaniaõlisse ning hõõru segu valutavale piirkonnale.
  3. Pesu värskendamiseks tilguta marlilapile 2 kuni 3 tilka õli ja pane koos muu pesuga pesumasinasse. Kui sul on lõhnatut pesuloputusvahendit, siis võid lisada selle hulka. Suurepärane looduslik alternatiiv keemilistele pesulõhnastajale.
  4. Selle õliga saab panna ka jalanõud hästi lõhnama. Selleks aseta paari eeterliku õli tilgaga immutatud vatitups või ajaleht jalanõude sisse ja lase seista üleöö. Hommikuks on kingad nagu uued.

 

Pin It on Pinterest