Kõik, mida võiksid teada toitainete puudusest ja toidulisanditest

vitamiinid ja toidulisandid

Nagu mõni teravama silmaga terviseguru juba märgata võis, siis kevade saabumisega ilmusid Nurme valikusse ka kodumaiste tootjate vitamiinid ja toidulisandid, millega oma tervist turgutada. Toidulisandite ümber keerleb palju segadust, teadmatust ja valearvamusi, mistõttu räägimegi sellest kõigest lähemalt ja puudutame erinevaid olulisi teemasid, et oskaksite vitamiinide maailmas paremini orienteeruda. Siit artiklist leiad vastused küsimustele, mis vahe on vitamiinidel ja toidulisanditel, millistest vitamiinidest on inimestel sageli puudus ja kuidas sellest aru saada, millal on parim aeg toidulisandite tarbimiseks ning kuidas valida endale sobivad vitamiinid. 

Alustuseks soovitame sul teha tassike rohelist teed, et enda organismi kevadväsimusest turgutada ja looduslike antioksüdantidega toetada, ning lugeda täpsemalt edasi, mida enda keha heaks veel teha saad!

Mis on vitamiinid ja toidulisandid?

vitamiinidVitamiinid on asendamatud mikrotoitained, mida meie organism ei suuda ise toota või vähemalt mitte piisavas koguses, kuid vajab igapäevaselt väikestes kogustes ainevahetuse heaks toimimiseks. Nad on olulisteks osalisteks miljonite rakuprotsesside töös, kasvamises ja arenemises, mis omakorda hoolitsevad meie keha normaalse funktsioneerimise eest ning aitavad tal ennetada erinevaid häireid ja vabaneda haigustest. 

Vitamiinide põhiliseks ja olulisemaks allikaks on tervislik, mitmekülgne ja tasakaalustatud toitumine. See tagab kehale vajaliku hulga toitaineid – valku, rasva, mineraal- ja kiudaineid, vitamiine, aminohappeid, ensüüme jne. Ent mõnikord ei saa organism toidust piisavalt vajalikke toitaineid omastatud kas halva dieedi, krooniliste haiguste, ravimite tarbimise või mõne muu põhjuse pärast, mis omakorda viib spetsiifiliste tervisemuredeni. Nendel hetkedel tulevad appi toidulisandid.

Toidulisand on tableti, vedeliku, sprei või pulbri vormis toode, mis sisaldab mõnda kindlat toidust eraldatud või sünteetiliselt toodetud toitainet. Toidulisandite abiga saame efektiivselt ja kiiresti organismi tööd toetada. Toidus leiduvaid vitamiine, mineraalaineid, ensüüme ja kõiki muid toitaineid saab tarbida ka toidulisandi vormis, ent tasub teada, et need ei asenda täisväärtuslikku toitumist. 

Kuidas ma saan aru, et mul võib olla mõne vitamiini puudus?

Mingil määral saame ka ise enda terviseseisundit iseseisvalt analüüsides ja jälgides ülevaate, ent kõige täpsema vastuse saab vereanalüüsist. Endalt võib küsida, kas organismi kimbutab väsimus, ehk on lihaskrambid tihedad külalised või on nägemine pimedas halvemaks muutunud?

vitamiinid ja väsimusToome välja mõndade toitainete puuduste peamised sümptomid:

  • Väsimus – väsimus on väga lai sümptom ja põhjuseid võib olla selleks palju erinevaid. Väsimust tekitab näiteks unepuudus, stress, mured vaimse tervisega, suur füüsiline koormus või hoopiski raua, kaltsiumi, D- või B12 vitamiini puudus. Rauapuudusest annab teada ka kahvatu jume, juuste väljalangemine ja halb vereringe, mis väljendub pidevalt külmetavate varvaste ja sõrmedega.
  • Halb nägemine pimedas – nägemisprobleemid on tihti seotud A-vitamiini puudusega. Nende puhul saab toetust beetakaroteeni sisaldavatest toitudest nagu näiteks porgandid, paprika, brokoli ja metsmustikad. Just metsmustikaekstrakt on parim looduslik abivahend aitamaks kaasa normaalsele nägemisele läbi antioksüdatiivse toime ning stabiliseerimaks kollageeni moodustamist silmades.
  • Lihaskrambid – öised ootamatud krambid jalgades või mujal annavad märku magneesiumi– või kaltsiumipuudusest. Piisav magneesiumikogus organismis aitab leevendada lihaskrampe ja lõdvestab neid, parandab une kvaliteeti ja hõlbustab uinumist.
  • Valge katt keelel – terve keel on roosakas, ent tihti teeb muret valge kiht keelel. See võib teada anda B-vitamiini puudusest, mis on vastutav närvisüsteemi reguleerimise eest. Selle olulise vitamiini puudus võib lõpuks välja viia aneemia või depressioonini.
  • Haavandid suus ja veritsevad igemed – need mured annavad märku vastavalt raua või B-grupi vitamiinide puudusele ning C-vitamiini puudujäägile.
  • Siinses kliimas elamine – tõesti, juba ainult Eestis elamine on aluseks D-vitamiini puudusele… Nii et seda tasub kindlasti pimedal ajal sügisest-kevadeni toidulisandina juurde võtta. Suvel piisab D-vitamiini varude täiendamiseks 20. minutist päikese käes veetmisest. 

Millised on kõige levinumad toitainete puudused?

Kõige tihedamini esineb inimestel just raua, kaltsiumi ja D-vitamiini puudust. Laste seas on enimlevinumateks toitainete puudusteks samuti raud, kaltsium ja D-vitamiin ent ka tsink ning kaalium. 

toidulisandidNB! Tasub teada, et ennast ise diagnoosida ei ole alati kõige targem tegu, sest vitamiinide ning mineraalide puuduse kehas saab kindlaks määrata vaid veretestiga. Enne toidulisandite menüüsse lisamist on tugevalt soovituslik teha vereanalüüs, et saada üldine ülevaade organismi seisundist ja seejärel enda arsti abiga kindlaks teha, mis on murekohad ja kuidas keha toidulisandite abiga toetada. 

Rohkem ei ole alati parem. Kui liiga vähe A-vitamiini viib silmaprobleemideni, siis liiga palju A-vitamiini tekitab juuste väljalangemist, peapööritust ja peavalusid ning raskemal juhul isegi koomaseisundit või surma. Liiga vähe D-vitamiini võib tekitada osteoporoosi, lihasnõrkust ja südamehaigusi, kuid liiga palju D-vitamiini võib tekitada veres kaltsiumi ülekülluse ja neeruprobleemid. Võti on tasakaalus.

Millal võib tekkida vitamiinipuudus ja millal tasub tarbida toidulisandeid?

Vitamiinipuudused tekivad siis, kui keha ei saa pikka aega mingit kindlat vitamiini, mida ta vajab normaalseks toimimiseks. Üldiselt võib toitainepuudus tekkida paari kuu või isegi aastate jooksul ning enamasti saab toidulisandite abiga murest lahti 6 nädala kuni 3 kuu jooksul.

Toitainete puudused esinevad tihedamini ka aastaaegade vahetumisel, eriti pärast pikka ja rasket talve, mil organismi vitamiinivarud on otsakorral. Sel ajal vaevavad rohkem ka külmetushaigused, mis nõrgema immuunsüsteemi tõttu kergemini külge hakkavad. Sel puhul leiab toetust näiteks liposoomsest C-vitamiinist ja tsingist. Pärast haigusi saab immuunsüsteemi jälle üles töötada Korilase tugeva immuunsuse ekstraktiga

Muret võib teha ka “kevadväsimus”, mis väljendub pikaajalise väsimustundena varakevadel. Sellega kaasneb üldine uimasus ja suur unevajadus, mille põhjuseks on kuudepikkune talv ja pime aeg, vitamiinidevähene toit ning liiga vähe füüsilist aktiivsust. Kevadväsimust mõjutab ka pimedamas kliimas levinud D-vitamiini puudus, mis aastaringselt päikselistes lõunamaades inimesi nii väga ei kimbuta. 

Lisaks tekivad toitainete puudused kergemalt inimestel, kel on probleeme toitumisega, ülekaalulisusega või krooniliste haigustega. Ülekaaluliste inimeste dieet ei sisalda tihti tema kehale vajalikku kogust rauda, kaltsiumit, magneesiumit ning A- ja B-grupi vitamiine. Krooniliste haigustega inimestel on mure see-eest toitainete imendumisega, kuna haigus või ravimid takistavad rakkudel oma tavapärast tööd tegemast. Seetõttu vajaksid need inimesed just eriti toidulisandite tuge. 

Kodumaised toidulisandid Nurme valikus

NorVita

norvita vitamiinidInnovaatilise tehnoloogiaga Eestis valmistatud NorVita spreivitamiinid on saanud väga populaarseks just oma efektiivsuse ja mugavuse tõttu. Suukaudse sprei meetodi puhul jõuavad mikrotoitained läbi suu limaskesta otse vereringesse ning ei sõltu imendumisel seedesüsteemi toimivusest. Uuringud on leidnud, et spreivitamiinide imendumine on tänu sellele kuni 2,6 korda efektiivsem tablettidest.

Korilane

korilane vitamiinidKorilane on uuenduslik ettevõte Eestis, kes toodab puhtast toorainest toidulisandeid, mis toetavad ja hoiavad head tervist. Oma tegevusega alustas Korilane 2016. aastal, mille jooksul on rajatud Saaremaale ka oma mahepõllud ja -tootmine. Nad tuginevad taimede ainulaadsetele raviomadustele ja teevad koostööd biotehnoloogidega, et arendada unikaalseid raviretsepte taimsete ekstraktidega, mis ei ole valmistatud alkoholi baasil.

ICONFIT

iconfit toidulisandidAastal 2013 Eesti pereettevõttena aluse saanud ICONFIT on tänaseks kasvanud Baltikumi suurimaks spordi- ja tervisetoitude tootjaks. ICONFIT toodetes on kasutatud ainult kõrgkvaliteetseid tooraineid, mis on pärit kontrollitud taustaga ning usaldusväärsetelt tootjatelt. Nende missioon on muuta maailma viisil, et tervislik toitumine oleks kättesaadav kõigile, kes seda soovivad. 

Kõik toidulisandid ja vitamiinid Nurme valikust leiad siit!

 

Pin It on Pinterest