Kes on mehed Nurme brändi taga?

meeste kreem

Palju on kirjutatud Nurme looduskosmeetika asutanud ema-tütre duost Maritist ja Luulest. Vähem on aga räägitud meestest, kes seisavad Nurme brändi selja taga – Märt Tiits ja Jimmy Karp. November on meestekuu ning on õige aeg nendega lähemalt tuttavaks saada.

Nurme looduskosmeetika
Märt ja Luule Tiits

Nagu Märdi perekonnanimi vihje annab, on tegemist Luule abikaasa ning Mariti isaga. Sedakaudu on näinud Märt kõrvalt Nurme sündi, kasvu ning olnud nõu ja jõuga abiks kõigi 12 tegutsemisaasta jooksul. Ta ütleb, et tütre ideest alguse saanud looduskosmeetika ettevõtte edukusse uskus pere algusest peale ja tuleviku perspektiivi on selles nähtud alati. Seetõttu ei ole tema jaoks üllatav, et Luule ja Mariti pingutused on kandnud tänaseks vilja – koduköögist alguse saanud firma on kasvanud rahvusvaheliselt tunnustatud kosmeetikabrändiks, mille tooted on müügil sadades poodides üle Eesti.

Milline on Märdi roll Nurmes?

Märt ütleb, et naispere veab vankrit ja tema jalutab kõrval, aidates nii, kuidas vähegi oskab – kui vaja kaevab talu õue peal tiiki, meisterdab uusi töövahendeid, vajadusel on abiks tootmises. “Teen kõike, mida vaja – toodan, transpordin ja ehitan. Esialgu tegin seda põhitöö kõrvalt, kuid viimased viis aastat olen olnud täiskohaga Nurmes, kuna firma kasvades suurenes ka igapäevaste tööde hulk,” ütleb Märt, kes on Nõukogude ajal õppinud autoelektrikuks ja töötanud varasemalt nii autolukksepa, töökojameistri, kalmistuvahina kui ka visanud kolhoosis sõnnikut. “Tol ajal oli vaja osta korterit ja siis tuli tegutseda. Kolhoosis olime Luulega mõlemad kuivatis – tööd pole me kunagi kartnud. Ettevõtlikkust on meil alati jagunud ja pole elanud vaid unistustemaailmas, sest unistused kipuvad täituma,” räägib Märt.

Nurme talu
Vana taluhoone, millest ehitati Nurme toomishoone

Nurme esimese seitsme tegutsemisaasta jooksul aitas Märt ehitada neli korda erinevaid rendipindasid tootmisele sobivaks, kuniks leiti Kose vallas asuv Räbina talu. “Luule unistus oli, et Nurme seebitalu peab saama ja tänaseks see nüüd meil siis on. Eks Nurme talu ostes oli justkui armumise pimestus, kuid esmamulje oli petlik – selgus, et hoonest ei jäänud alles muud kui kivivundament ja sarikad. Ülejäänud läks vahetusse ja ehitasime oma jõududega uue hoone,” jutustab Märt. Perepea kogemuste, oskuste ning tehnikaga on tänaseks talu ehitamisega jõutud enam-vähem ühele poole. “Eks nokitsemist on kogu aeg, aga see pakub rõõmu, et midagi suurt on viimaks saanud valmis. Väikettevõtjana käib pidev töö – edukuse taga on kõigi veri, higi ja pisarad,” räägib Märt.

Kuidas on abikaasaga töötada?

Positiivne on see, et tööd saab teha koos perega ja Märt on sellega ülimalt rahul, öeldes, et on koos Luulega justkui paarishärjad. “Sellepärast on meil kõik laabunud – meil on küünarnukitunne: arutame õhtuti, milline päev oli ja oleme pidevalt kursis teineteise tegemistega. Kui on pingelisem aeg, siis mõistame ja oleme olukorraga kursis. Eraldi töötades oleks ehk teise muresid keerulisem mõista,” selgitab Märt.

Kuigi Märt ja Luule töötavad igapäevaselt ühes kohas, siis tegelikkuses kogu aeg nad ei puutugi. “Luule tuiskab ühest majast teise ja toimetab enda ülesannetega. Mina viibin sageli majast väljas transpordi ringil ehk siis vean kaupa laiali. Novembri alguses veame juba jõulukinke – võtan kuskil 16 kasti peale ja viin poodidesse,” räägib Märt. Ta põhjendab, et kõiki pakke ei saa kulleritega saata, sest osad tooted on külmakartlikud ja seetõttu peab neid hoidma hoolsalt soojas. “Olen viinud talvel paar koormat isegi Soome – kui kullerfirma isegi tagab sooja transpordi, siis on see niivõrd kallis, et mõistlikum on viia ise,” põhjendab Märt.

Märt ja tema hobid

Nurme looduskosmeetika
Tiits Racing Team

Märdi igapäeva ellu kuulub lisaks tööle Nurmes ka mootorimürin ja õlised käed, sest tema hobiks on ralli. Koos kolme lapselapsega ehitatakse üheskoos masinaid ja sõidetakse üle Eesti ühelt rallietapilt teisele. “Hakkasin ise 16-aastaselt või isegi veidi varem tegelema motokrossiga ja 1984. aastal jõudsin autoralli juurde. Mulle on eluaeg pakkunud motosport, mootorite mürinad ja tehniline pool huvi. Autondus on mulle kõige südamelähedasem,” räägib Märt.

Märdil on kolm pojapoega, kellest vanim sai eelmine talv 18. aastaseks. “Tema sõidab kõige kiiremat ja kangemat rallit juba Eesti tasemel. Ehitasime terve eelmine talv autot, mis läks küll kallimaks kui ostes, aga eesmärk ei olnud raha kulutada, vaid poistele õpetada, kuidas auto ehitus ja loomine käib,” sõnab Märt. Kui tema juhendab ja teeb ära spetsiifilisemad keevitustööd, siis kõik mutri kinni keeramised, pesemised ja puhastamised on poiste töö. “Keskmine pojapoeg hakkab nüüd sõitma rahvarallit ja 5-aastane pesamuna käib samuti juba autot vanaisa käest nõudmas,” kirjeldab ta.

Peale poiste juhendamise sõidab Märt ka ise jätkuvalt rallit. “Tarvastul, Piirojal ja Missos on rahvasprindi ja grossi sarjad, kus teeme kolm kuni neli sõitu ühe raja ja sama palju teise peal. Enne sõitsid poisid minu autoga, kuid nüüd on siis vastupidi. Esmalt lähevad poisid ja siis mina,” räägib Märt. Pärast igat sõitu minnakse jälle garaaži, pestakse masin üle ja seejärel hinnatakse, mida on vaja teha. Koostatakse nimekirjad ja tellitakse varuosad. “Poisid on garaažis reas ja mina juhendan neid. Eesmärk on neid rakendada ja anda tehnilist taipu, organiseerimisvõimet ja loomulikult ka sõiduoskust. Sõitmine on kõige selle juures küll väga väike osa, aga see on pärast pingutust nagu kirss tordil. Nemad muidugi ainult sõidaksid, kui vähegi saaksid,” jutustab Märt.

Veel üks mees Nurme tegemistes

Marit ja Jimmy
Marit ja Jimmy

Nurme igapäeva murede ja rõõmudega tegeleb tänaseks Mariti abikaasa – Jimmy, kes kannab firmas tegevjuhi rolli. “Minu kanda on igapäeva väljakutsed, mis on seotud personali ja lepingupartneritega. Hetke kõige kuumem teema, millega tegelen, on digitaliseerimine ehk digitaliseerime kõik tööprotsessid. Muutume sellega efektiivsemaks, vähendame topelttööd ja minimaliseerime vigade tekke võimalust,” põhjendab Jimmy.

Digitaliseerimise kõige raskem osa on tema sõnul kaardistamine – saada aru, millega keegi tegeleb. “Firma algusaastatel oli nii, et üks inimene täitis seitset rolli, aga ettevõtte kasvades tuleb neid rolle hoida selgemalt lahus ja kaardistada ära info, mis on seni olnud ainult töötaja enda peas,” räägib Jimmy, et niiviisi muutub tootmine tõhusamaks ja paberimajandust on vähem – tänu millele väheneb makulatuuri osakaal ja Nurme muutub seeläbi veelgi rohelisemaks.

meeste kreemJimmy räägib, et on viimastel aastatel astunud Nurme tegemistesse vähehaaval sisse. “Alustasin Nurme veebilehe ja e-poe uuendamisega. Saime sellega umbkaudu aasta enne esimest koroonalainet valmis, mis oli suurepärane ajastus, sest vastasel juhul oleksime küll jäänud hätta, sest lockdowni ajal oli ülioluline omada tõhusat e-poodi, et olla klientidele jätkuvalt kättesaadav,” tõdeb Jimmy. Lisades, et Nurme kodulehele tuleb arendusi aina juurde. Eesmärgiks on muuta kliendi kasutamiskogemust järjest paremaks. Selle nimel tegeleb Jimmy tehnilise poole nõustamisega. IT-alased teadmised ei ole tal pelgalt elukogemustega kogutud, vaid Eesti ainukesest ärikoolist EBS-ist on saadud ka vastav kraad. Jimmy on paberitega IT-juht, kes on varasemalt töötanud erinevates riigiametites kui ka erasektoris IT-juhina.

Kui vaja, siis villib šampooni ja sildistab tooteid

meeste kreemEnt vaatamata ametikohale paneb Jimmy vajadusel ka klientidele tooteid kokku, et saadetised õigel ajal teele läheksid. “Pakkisin eelmine aasta ja ka sel aastal juba: jõuluaeg on kaubanduses juba ammu käimas ja sel ajal läheb lisakäsi alati tarvis. Kuid olen ka šampooni villinud ja tooteid sildistanud. Neid töid tehes on tore näha protsessi seest poolt – mida see endast tegelikult kujutab ja selle käigus tuleb ka mõtteid, kuidas saaks tööprotsessi paremaks teha,” selgitab Jimmy.

Muide, Jimmy on ka Nurme meestesarja loomise taga. “See on minu näpunäidete järgi tehtud. Marit küsis, milline lõhn võiks meestele meeldida ja minu arvates on kõige sümpaatsem pipra ja koriandri kooslus,” räägib Jimmy, et seetõttu ei tule ka üllatusena, et antud sari on Nurme toodetest ka tema lemmik, mida igapäevaselt hea meelega kasutab.

Kusjuures küsides Märdi käest, milline on tema lemmik Nurme toode, siis vastuseks on seep ja oluline pole, milline neist täpsemalt. “Nõuan naiste käest ainult seepi ja kui see mul olemas on, siis muud ma ei vaja,” ütleb Märt. 

 

Pin It on Pinterest