Milliste küünaldega säästad nii tervist kui ka loodust?

Nurme küünal

Praegusel pimedal ja kargel ajal on küünlad oluliseks lisandiks igas kodus, sest aitavad ära hoida seda pisut melanhoolset tunnet, mis hämaratel talveõhtutel igaühe uksele koputab. Elav tuli ja särav küünlaleek toovad meie tubadesse soojust, helgust ja muudavad hämarad õhtud hubaseks ning mõnusaks – seda tunnet võib lausa küünlateraapiaks kutsuda. Meil on eriti hea meel teile tutvustada uut Nurme küünalde valikut.Sojavahast küünal

Sel puhul räägimegi lähemalt erinevatest küünaldest ja nende koostisosadest, et saaksid küünlaid valides loodusele pai teha ja enda tervise heaks parima otsuse langetada! 

Millest valmistatakse küünlaid?

Suurem osa küünaldest, mis poodides saadaval on, valmistatakse mineraal- ehk parafiinvahast. Parafiin on küünalde tootmiseks kõige populaarsem materjal, sest see on väga odav ja teiste vahadega võrreldes kõige lihtsamini käsitletav. Ent tasub endale teadvustada, et parafiin on ühtlasi ka nafta jääkprodukt, mis tähendab, et parafiinist valmistatud küünaldega põletad tegelikult oma kodus fossiilkütust, mis võib põledes õhku paisata erinevaid toksiine. Küünalde valmistamiseks saab loomulikult kasutada ka looduslikke vahasid nagu soja-, palmi-, päevalille-, kookos- ja mesilasvaha või steariini, ent need on veidi kallimad ja keerulisemalt käsitletavad.

Mis on soja ja kuidas valmib sojavaha?

Sojavaha küünalSoja või sojauba on kaunvili, mis on pärit Ida-Aasiast ning seda saab kasutada mitmetel otstarvetel nii toidus, kosmeetikas kui ka näiteks küünalde valmistamisel. Sojaubadest toodetakse sojaõli: oad puhastatakse, purustatakse, kestad eemaldatakse ning rullitakse seejärel helvesteks. Nendest helvestest ekstraheeritakse sojaõli, millest omakorda saab teha sojavaha. Sojavaha ja ka teised taimeõlide vahad on toodetud õli rikastamisel vesinikuga ehk hüdrogeenimisel, mis muudab õli konsistentsi tahkemaks.

Miks võiks alati eelistada sojavahaküünalt? Miks on see parem võrreldes parafiinist küünaldega?

Sojavaha on 100% looduslik vaha, mis on ühtlasi ka taastuv loodusvara ja üks parimaid naturaalseid vahasid küünalde valmistamiseks, sest ei sisalda ühtegi sünteetilist ainet. Ka Nurme küünlad on valmistatud sojavahast ning põlevad paremini ja puhtamini, sest ei tekita põledes tahma, mis määrib seinu või lähedal olevaid esemeid. Samuti ei suurenda sojaküünalde põletamine atmosfääri süsinikdioksiidi taset.

Nagu juba mainitud, siis parafiini põledes võib eralduda mürgiseid aineid: benseeni ja tolueeni, mis on tuntud kui vähki tekitavad ained. Nende sissehingamine on väidetavalt sama halb tervisele, kui seda on passiivne suitsetamine. Lisaks saastavad põletamisel eralduv tahm ja sünteetilised lõhnaained koduõhku ja võivad põhjustada kopsu- või südameprobleeme, osadel juhtudel vähki või autoimmuunhaiguseid ja ka allergiaid. Peale selle toetad parafiinküünlaid ostes ka taastumatute loodusvarade kasutamist.

Milliseid küünlatahte kasutatakse? Mida tasuks vältida ja mida eelistada?

Sojavaha küünalKüünalde valmistamiseks kasutatakse enamasti puuvillast punutud tahte, mis on vahatatud, mõnusalt prõksuvaid puidust tahte ja ka tugevdatud tahte, mille keskmes on vasest või pliist traat. Plii on aga raskemetall ning paljudes riikides on praeguseks hetkeks keelatud müüa pliist traadiga küünlaid, sest nende põletamine võib tekitada pliimürgitust, mis on tihti surmaga lõppev haigus. Ent siiski toodetakse jätkuvalt mõnes maailma osas odavaid pliitraadist tahiga küünlaid, mida tasub iga hinna eest vältida. Kõige keskkonna- ja tervisesõbralikum valik on loomulikult puuvillast või puidust küünlatahid.

Mille järgi valida lõhnaküünlaid? Kas eelistada sünteetilisi või naturaalseid lõhnasid?

Küünalde valmistamiseks lisatakse neile lõhnaaineid, mis võivad olla kas naturaalsed eeterlikud õlid või sünteetilised lõhnad, mis luuakse tehislikult laboris. Eeterlikud õlid ei pruugi alati olla parim valik, sest nad ei talu paraku kõrgeid temperatuure. Õli kuumutamisel osa neist aurustub, mõni kaotab terapeutilise kasu ja mõni neist õlidest võib muutuda isegi mürgiseks. Tervise ja keskkonna heaolu silmas pidades on parim valik kasutada eeterlike õlide ja sünteetiliste õlide segu, mis on spetsiaalselt küünalde jaoks mõeldud ja sobib kokku vaha, kõrge temperatuuri ja põletamisega. On tehtud testid, et just need õlisegud eraldavad kuumutamisel kõige vähem toksilisi aineid. Ka Nurme küünaldes on kasutatud parfüüme, mis on valmistatud eeterlike ja sünteetiliste õlide baasil, st kõik komponendid ei ole naturaalsed, kuid on kõrge kvaliteediga ja seetõttu ka turvaline valik keskkonnale ning tervisele.

Sojavaha küünalNurme sojavahast küünlad on just keskkonnateadlike inimeste lemmikud, kuna need ei ole valmistatud petrooleumist nagu seda on parafiinküünlad. Küünalde valmistamisel oleme kasutanud 100% ökoloogilist puuvillatahti, mis on välja töötatud spetsiaalselt naturaalsest vahast küünaldele ning tänu millele põleb küünal puhta leegiga. Nurme lõhnaküünlad on käsitööna Eestis valmistatud kvaliteetsetest eeterlike õlide ning sünteetiliste õlide segust, mis on spetsiaalselt küünalde jaoks mõeldud.

Muuda hämarad õhtud hubaseks Nurmega ja vali oma lemmikküünal välja siit:

-40%
-40%
-40%
7.77
-40%
7.77
-40%

Pin It on Pinterest