Nurme sammud keskkonnasäästlikuma tootmise suunas

nurme tootmine

Ilmselt on teile kõigile juba teada, et Nurme elustiil väärtustab kehalist ja hingelist rahulolu ning loodusega kooskõlas elamist. Tänapäeva metsikult kiire elutempo juures kipuvad aga inimestel need väärtused tahaplaanile jääma, mis väljendub omakorda selles, et inimesed on stressis, rahutud ning ei tunne ühendust enda, teiste ega looduse vahel. Usume, et loodusega kooskõlas elamine on vastus paljudele meie ühiskonna probleemidele. See parandab ka meie kõigi elukvaliteeti, mistõttu peamegi oluliseks sellest lähemalt rääkida.

Miks on keskkonnasäästlik tootmine oluline?

nurmeOleme enda südameasjaks võtnud keskkonnasäästliku tootmise maailmas, kus on normaalsuseks saanud masstootmine. See hävitab nii meid endid kui ka meie koduplaneeti, mille ressursse me nii kergekäeliselt kasutame ja seejärel ära viskame. Ületootmine, ületarbimine ja ülereostamine on igapäevased teemad, millega me praeguses maailmas silmitsi seisame.

Kas teadsid, et keskmine naine kasutab päevas ligi 40 erinevat kosmeetikatoodet? Ainuüksi 16 neist on näohooldustooted. Kosmeetikatööstus paiskab nende müümiseks turule 75 miljardit pakendiühikut igal aastal ja fakt on see, et meie tarbimine ainult kasvab. Tarbimise kasvu põhjusteks on suurenev rahvaarv, elanikkonna maksejõu suurenemine ning kuvand inimesest, kes on vitaalne ja kaunis kuni surmani. Ent see ei ole jätkusuutlik käitumine ning meie oleme oma tegevuses otsustanud võtta samme selle parandamiseks.

Millised on Nurme väärtused?

Nurme tooraine on algusest peale tulnud otse loodusest.

Nendeks on olnud taimedest pressitud õlid, rasvad, vahad ja lõhnadeks eeterlikud õlid. See oli algusaastatel kõige loogilisem ja kättesaadavam materjal, mida kasutada. Tänaseks on ka kogu kosmeetika tooraine suurtööstus jõudnud selleni, et lisaained nagu emulgaatorid, säilitusained ja stabilisaatorid valmistatakse taimsetest komponentidest. See on andnud Nurmele võimaluse astuda kaugemale seebitootja kuvandist ja tuua sortimenti ka kreemid, ihupiimad, šampoonid, palsamid ja dušigeelid.

Nurme ütleb ei loomkatsetele.

Me ei ole Nurme tooteid kunagi loomade peal katsetanud. Selle üks põhjus on see, et loomkatsed on Euroopas keelatud ning teine põhjus muidugi see, et loomkatsed pole meie jaoks eetilised. Loomkatseid asendab inimnahka imiteeriv materjal.

Nurme ütleb ei mikroplastile.

mirkoplastMikroplast on samuti Euroopas keelatud ning selle asemel kasutame päris koostisosi nagu meresool meie meremineraalidega kehakoorijas, suhkur meie astelpaju-apelsini kehakoorijas ja pimsskivi pulber ning magusmandli kivipuru meie koorivas jalaseebis.

Nurme ütleb ei vastutustundetult toodetud palmiõlile.

5 aastat tagasi eemaldasime palmiõli tahketest šampoonidest välja arvatud ühel tootel, mille puhul asendus ei taganud sama head kvaliteeti. Muus tooraines nagu näiteks emulgaatorid võib palmiõli endiselt leiduda, kuid tagame, et sel juhul on see jätkusuutlikult toodetud palmiõli. See tähendab, et tooraine tuleb juba olemasolevatest palmiistandustest, mitte uute metsaraiete arvelt. Suurem osa tarbijatest pole veel piisavalt informeeritud, et palmiõli on tegelikult pea ainuke tooraine, mis annab ühe ruutmeetri koha kõige rohkem saaki. Asendamine millegi vähem produktiivsemaga eeldaks kordi suuremat põllumajandusala, mis ei aita kaasa metsade ja märgalade säilimisele.

Nurme ütleb jah vegan toodetele.

Enamik Nurme tooted on veganitele sobivad, kuid leidub ka loomsete lisanditega üksikuid tooteid, nt huulepalsam mesilasvahaga ja kitsepiimaseep. Nendel juhtudel oleme veendunud, et tegu on väiketalunikelt saadud toormega, kus kõik loomad ja mesilased on olnud hoitud ja elavad õnnelikku elu.

Nurme ütleb jah mahekosmeetikale.

Nurme toodete retseptid on koostatud järgides Ecocert COSMOS nõudeid. Kuigi meie toodetel veel COSMOS märki ennast peal ei ole, siis retseptuur on koostatud Ecocert COSMOS standardeid järgides. Eesti kui koduturg on selles osas meid usaldanud.

Kas looduskosmeetika tootmine nii lihtne ongi, et vajame ainult õigeid märke ja sellest piisab?

ringmajandus nurmesKosmeetika tootmistsükkel ei ole ainult märkide kasutamine. Selline lineaarne tsükkel nagu tooda-tarbi-viska prügisse ei toimi enam. Meie planeedil ei ole piisavalt ressurssi uute materjalide jaoks ja tootmisega suurenev kasvuhoonegaaside hulk on murettekitav. Ringmajandus on meie tulevik.

Oleme pikalt istunud selles rongis, mis kihutab täiskiirusel lõpp-peatusesse. Parim, mis hetkel teha saame, on vähendada kiirust nii palju, kui suudame. Nurmet luues me ei mõelnud tegelikult väga palju jätkusuutlikkusele – olime elustiiliettevõte ja tegime lihtsalt head asja ja looduslikult, sest see oli eristuv ning meeldis meile endale kõige rohkem. Kuid kasvades kasvasid ka meie probleemid. Järjest enam tulid päevakorda keskkonnateemad ja tarbijate hääl muutus järjest valjemaks. Ringmajanduse sisse vaadates mõistsime, et tarbija näeb ainult ühte fragmenti kogu jätkusuutlikkuse ringist. Saime aru, et meil kui tootjal lasub vastutus mitte ainult keskkonnahoiu eest vaid ka tarbija harimise osas.

Millised näevad välja Nurme ringmajanduse etapid?

Nurmel ei teki tooraine jääke – oma tootmistsükli täpse planeerimisega tagame selle, et mitte midagi ei lähe raisku. Paljud õlid valmistatakse nullkulu põhimõttel. Näiteks vaarikatest tehakse mahla, aga allesjäänud seemnetest pressitakse välja väga väärtuslik vaarikaseemneõli. Ka lilleveed on eeterlike õlide tootmise kõrvalprodukt ning seda leidub meie roosi näopesuvahus.

Tellime oma tooraine otse Euroopast 4-5 tarnija käest hulgitellimusena. Lisaks tellime pigem harvem ja rohkem, millega tagame transpordi optimeerimise ja vähendame süsiniku paiskamist keskkonda.

Kuidas on meie pakendid keskkonnasõbralikud?

Keskkonnasõbralik disain algab tootearendusest. Õigete koostisainete ja pakendi valik dikteerib toote edasise elutsükli ning selle käekäigu.

Pakendi täielik likvideerimine on võimatu. Isegi kui tahket kosmeetikat (nt seepi) müüa lahtiselt, siis tuleb see ikkagi pakendada vähemalt paberkotti, et toode jõuaks puhtalt ja hügieeniliselt tarbijani. Nurme tükiseebid pakendame kartongist pakendisse. 2021. a jooksul müüsime Nurmes ligi 260 000 tükiseepi. Kui iga tükiseebi asemel oleks ostetud vedelseep, tähendaks see enam kui saja euroaluse jagu plastikpakendit.

Kasutame oma pakendites vaid monomaterjale. See tähendab, et üks pakend koosneb ühest plastiliigist: purk või pudel on PET ning kork PP jne. Monomaterjalid muudavad plasti kergemini ümbertöödeldavaks ja on keskkonnasõbralikum valik. Mitmetest erineva materjaliga elementidest koosnevate pakendite teekond lõpeb põletuses või prügimäel, sest tarbijal pole võimalik neid algosadeks lammutada ja taaskasutusse suunata. Kahjuks pakuvad paljud pakenditootjad endiselt ka mitte ümbertöödeldavaid materjale. Nendele on turgu eelkõige luksuskosmeetika valdkonnas, kus keskkonnasäästlikkus pole veel prioriteet.

Kas plastikpakendid on halvad keskkonnale?

plastikpudelid nurmesSuurem osa inimestest arvab, et plast on üdini halb, aga see on väga suhteline arvamus.

Võtame näiteks alumiiniumi ja klaasi, mille tootmisel tekib 5x rohkem kasvuhoonegaase ning kulub 15-20x rohkem vett, kui plasti tootmisel. Klaaspakendi puhul moodustab umbes 35% toote enda kaalust klaas. Klaas ja alumiinium on kõige kergemini ümbertöödeldavad, kuid nende tootmine on samas ka kõige rohkem keskkonda saastavam. Plast on seevastu 10x kergem kui klaas ja selle transportimisel on ka väiksem jalajälg.

Nurme toodete puhul kasutatavad PET, HDPE ja PP plast on ka ümbertöödeldavad. Mitte ükski pakend ei ole tegelikult teisest parem, kui seda ei viida pakendikonteinerisse. Tavaprügis on iga pakendiliik halb.

Pakume hetkel ka täitepakendeid nagu 1l šampoonid, palsamid ja vedelseebid. Täitepakend vähendab plasti osakaalu ning neil toodetel on keskkonnamõju siis, kui pakutakse kosmeetikatooteid, mida tõepoolest kulub mahult palju. Ärgitada vähe kuluvaid tooteid mahupakendis ostma ei ole ei eetiline ega säästlik, sest lõpuks tekib ikkagi soovimatut prügi ja seda juba koos kasutamata jäänud kosmeetikatoodetega.

Tore uudis on meil ka see, et 2022. aastal tuleb Nurme valikusse tooteid, mis on pakendatud juba ümbertöödeldud plastikust toodetud pakenditesse!

Kuidas on meie tootmine keskkonnasäästlik?

Me ei ole pidanud oma tootmistsüklis tegema ühtegi muudatust, et olla keskkonda säästvam. Meie tootmistalu ja finantsilised võimalused on meile ise lahendused kätte mänginud.

nurme tootmineNurme tootmistalus on maaküte ning me kasutame deioniseeritud vett. Kosmeetilise vee tootmiseks on meil endal veepuhastusseade, mille mineraalide- ja elektrijuhtivust saame ise mõõta. See välistab energiakulu, mis kaasneb vee transportimise ja ladustamisega. Kreemide tootmises kasutame jahutusvett, mis tsirkuleerib ringiratast. Sellega väldime ebamõistlikku veekulu, mis kraanist otse kaevu jookseks, sest ühe kreemipartii toomiseks on vaja mitu tonni jahutusvett läbi lasta. Tsirkuleerimisega on see kulu kümneid kordi väikesem.

Prügijäätmetega, mis tekivad toorainete pakenditest, oleme hetkel veel sealmaal, kus nõudlus plastämbrite, -kanistrite ja -tünnide järele on oma töötajate ja tuttavate seas suurem kui meie jääk. Nii saab plasti enne ümbertöötlust veel mitmeid kordi taaskasutatud.

Toormaterjali pakkimismaterjali suuname järgmisse etappi – lattu taaskasutusse. Olmeprügist tekkivad biojäätmed leiavad koha meie tootmistalu aiamaal kompostihunnikus, st sinna läheb nii kohvipaks kui ka toidujäägid.

Kuidas on meie turustamine keskkonnasäästlik?

Esmane eesmärk on Nurmel alati müüa ära kogu laos olev toodang ja mitte üle toota. Jaemüügiks mittesobivaid praaktooteid saab samuti meie e-poest soetada. Meil on koguni eraldi tootena pakendivaba seguseep, kus kohtuvad kõikide seepide tootmisjäägid ja saavad uueks jätkusuutlikuks tooteks. See on ka aastaid olnud meie e-poe enimmüüdud toode!

nurme edasimüüjadEksportturgudel on meil ainult distribuutorid. Otsemüüki eksportturgudel edasimüüjatele me ei tee, et vältida liigset transporti. Eestis on edasimüüjatele miinimumtellimuse kohustus, et vältida liiga väikesemahulisi tarneid.

Laos tekkinud kile ja kartongi kasutame ringluses nii kaua, kui saame. Teeme seda vaid edasimüüjatega, kuna kogemus on näidanud, et tavatarbija jaoks on mitmenda ringi täitematerjal plastina probleemiks pakendi sorteerimisel. Nii et veebipoe kaupa saates kasutame täite- ja pakkematerjalina ainult paber- ja kartongmaterjali, sh ka paberteipi.

Peale paari infovoldiku ei ole Nurme tegutsemisaastate jooksul kordagi trükitud tootekatalooge. Kogu tooteinfo on kättesaadav meie kodulehel, sest usume, et metsa jäänud puu on suurem väärtus, kui kliendile pealesurutud paberkataloog.

Kuidas saad sina kui tarbija olla keskkonnasäästlik?

Vastus peitub järgnevas tsüklis: vähenda tarbimist – taaskasuta – paranda – töötle ümber.

Kõige jätkusuutlikum toode on see, mis jääb ostmata.

Kõige jätkusuutlikum ostetud toode on see, mis kasutatakse lõpuni.

Kõige jätkusuutlikum individuaalseks kasutuseks mittesobiv toode on see, millele leitakse uus omanik või uus kasutus. Näiteks ihupesu seepi kasutatakse riiete pesul, vedelseebiga pestakse nõusid, juuksepalsami uus funktsioon on jalgade raseerimispalsam jne.

Kõige jätkusuutlikum lõpuni kasutatud kosmeetikatoote pakend leiab uue kasutuse. Näiteks saab kehakoorija purki kasutada kasvõi kruvide ja nööpide säilitamiseks või lapse plastiliini hoiukarbina.

Kui pakend taaskasutust ei leia, viiakse tühi pakend pakendikonteinerisse uut elutsüklit alustama.

Uus maailm nõuab uusi ärimudeleid

Tulevik toob meile kindlasti tahke ja nullkulu kosmeetikatoodete jätkuva trendi kasvu. Eesmärk saab olema tarbimise vähendamisel, st toode peab olema nii efektiivne, et selle kulu oleks minimaalne. Nii saaks ühe tootega palju erinevaid asju ära teha. Näiteks meie sheavõi, mis sobib rasedusarmide ennetuseks, päikesepõletuse leevendamiseks, külmakahjustuse ennetamiseks, mähkmelööbe puhul, karedate kandade ning küünarnukkide hoolduseks, huulepalsamiks ja küünenahkade pehmendamiseks. Piisab, kui üks toode on kogu pere käsutuses. Nurme algusaastel panime palju rõhku toodete multifunktsionaalsusele, mida tarbija kahjuks vastu võtta veel ei osanud. Usume, et varsti on maailm selleks valmis.

Pin It on Pinterest