Kuidas valmivad Nurme seebid?

Kuidas valmivad Nurme seebid? Kui kaua seebi valmistamine aega võtab ning mitu seepi valmib ühe päevaga uhiuues seebimajas? Loe edasi ja saa sellest kõigest teada.

Nurme seep15 aastat tagasi ei osanud Marit isegi arvata, et tema isiklikust huvist valmistada midagi enda kätega, kasvab välja midagi nii suurt ja olulist. Toona lapseootel Marit töötas kontoris ja tundis, et soovib teha midagi, mis pakuks kosutust ka hingele. Esmalt võttis ta ette käsitöö, kuid sai üsna kiirelt aru, et see pole tema jaoks. Siis jäi silma käsitööseep, mis kogus parasjagu Inglismaal populaarsust. Eestis oli seebitegu endiselt paksu tolmukihi all olev esivanemate kunst. Marit meenutab, et esimeseks seebiteoks sai ta seebikivi tuttava käest. Poest sai ostetud kookos- ja palmirasv ning oliivi- ja päevalilleõli. Tooraine hind oli väga kallis ja seebi omahind sai seetõttu küllaltki krõbe. Ent sellest hoolimata jagas Marit laiali 800 hoole ja armastusega valminud seepi. 

Marit ise oli pärast dekreeti tagasi kontoritööl, kuid sõprade huvi tema valmistatud tükiseebi vastu oli endiselt suur. Mariti ema Luule Tiits meenutab, et tütar oli talle korduvalt seebi tegemist soovitanud, kuid seni ei võtnud ta pakkumist tõsiselt, kuni koondamisteate saamine ei jätnud enam muud valikut. Alustades tundus Luulele, et nädalas pole üle paarisaja seebi valmistada võimalik – seepide valmistamine ning pakkimine üksinda oli väga aeganõudev ning täpne käsitöö. Täna, 12 aastat hiljem, valmib Nurme uues seebimajas ühe päevaga 2700 seepi ja iga tööetapi jaoks on eraldi inimene.

Seebi valmistamisel ei lähe midagi raisku

Nurme seepAstudes Räbina talu hoovil olevasse uhiuude seebimajja sisse, näeb tootmisruumis usinat töömesilast, kes lõikab juba tahkunud seepi kangideks ja seejärel käepärasteks tükkideks. Lõigatud tükid laotatakse hoolega kasti kuivama nii, et igaühele jääks külgedele vaba õhuruumi. Teine töötaja puhastab samal ajal vorme, kuhu uus seebisegu valatakse ja üleöö tahkuma jäetakse. Ta eemaldab kastipõhjast spaatliga viimsegi tüki, mis eelmisest korrast kasti on jäänud. Prügikasti jääke ei visata, vaid kogutakse kokku koos kõigi teiste seepide tootmisest ülejäävate jääkidega. Kõik need seebijäägid segatakse kokku meie populaarse seguseebi sisse. Sama tehakse ka ribadega, mis jäävad üle seebi lõikamisest, sest nii ei lähe midagi raisku. Värvilist seguseepi valmistame väikeste partiidena ning seda on võimalik osta pakendivabalt suuremas koguses.  Just oma keskkonnasõbraliku olemuse tõttu on seguseep võitnud paljude Nurme klientide südamed. 

Nurme seepKolmas toimekas tootja voldib samal ajal ette õhukest paberit, millega vooderdatakse kaste, et seep sinna kinni ei jääks. Just nagu koogi valmistamisel peab vormi põhja asetama küpsetuspaberi, siis sama reegel kehtib ka seebi puhul. Samal ajal sulab suures kastrulis imekaunis valge kookosrasv. Temperatuur suures potis ulatub 80 kraadini. Lauale on asetatud juba kitsepiimaseebi tootmisretsept, et oleks täpselt teada, kui palju koostisaineid vaja läheb. Kogused on suured, mistõttu toorained segatakse kokku mahukas anumas, mis on asetatud tööstuslikule kaalule. Segamiseks kasutatakse suurt mikserit, millega saab töö hoolimata kogusest tehtud mõne minutiga. 

Kui mitu korda peab valama, et saada 2720 seebitükki?

nurme seepKui segu on hoolikalt segatud ja siidiselt ühtlane nagu joogijogurt, siis valatakse vedelik kastidesse. Valamine on meeskonnatöö, sest üksinda valamiseks on seebianum liialt raske. Sedasama tegevust korratakse 16 korda kuni kõik 32 kasti on täidetud ja jäetud töölaudadele tahkuma. Järgmisel päeval asutakse seepi lõikama ja viiakse seejärel kõrvalruumi kuivama. Seepide kuivamine võtab aega terve ühe kuu. Nurme ühe asutaja Luule sõnul seda protsessi kiirendada pole võimalik. Küll on pakutud sauna kuivama viimist, kuid seal muutub seep pehmeks. Seega tuleb kannatlikult ära oodata, mil ventilatsioon teeb oma töö ja seep on pakendamiseks ja laiali saatmiseks valmis. Hea teada – mida kauem seep kuivab, seda kõvemaks ta muutub ja seda kauem ta kestab. Kuivades langeb ka seebi pH tase ning muutub nahasõbralikuks. Seega võib seepi alati osta suuremas koguses ja varuga, sest aja jooksul muutuvad selle omadused vaid paremaks. 

Kui seep on kuivanud, siis saab hakata seda pakendama. Igast valminud seebipartiist läheb osa seebikarpidesse, siis laoriiulile ning siis juba edasi poeletile. Osa seepidest jäetakse aga pakkimata ning meie e-poest on võimalik tellida seepide 4-pakke ka pakendivabadena. Se tähendab rohkem toodet soodsama hinna eest ning väiksemat pakendikulu.

Nurme seepSeebikivita pole ka seepi

Sageli küsitakse Luule käest, mis asi on seebikivi või miks seda seebi valmistamiseks vaja on? Selgub, et ilma seebikivita seepi valmistada pole võimalik, sest vastasel juhul oleks tulemuseks üksnes pehme rasvade segu. Alternatiiviks oleks lehtpuust valminud tuhaleelis, kuid selle kasutamine on aeganõudev, vajab suurel hulgal toormaterjali ja segu omadused võivad partiide suhtes olla väga erinevad.

Seetõttu on ainukeseks variandiks seebikivi, mis on naatriumhüdroksiid ehk leelis, mille keetmisel rasvaga moodustub seep“Selle keemilise reaktsiooniga seebikivi kaob, mistõttu pole teda toodud välja ka koostisosade loetelus. Luule toob võrdluseks kõrvale veel ühe elulise näite: “Kui õlu pannakse pärmiga käärima, siis pärm kaob samuti ära, aga tänu sellele tekib reaktsioon, mille tulemuseks on õlu. Sama on ka seebikivi ja seebiga,” selgitab Luule, et tänu keemilisele ühendile toimub reaktsioon, mille tulemuseks on seep, kuid lõpp-produktis (ehk siis seebis) endas pole seebikivist enam jälgegi. Luule lisab, et Nurme seepide koostisosade nimekirjas seebikivi märgitud ei ole, kuid uute normide järgi peab tulevikus olema etiketil märgitud, et seebi valmistamisel on seda kasutatud.

Algselt on seebikivi graanulite kujul, millest tehakse veega lahus. Seda valmistatakse respiraatorid ees, sest keemilise reaktsioonina eralduvad aurud on ebameeldivad. Meeles tuleb pidada, et graanulid lisatakse anumas olevasse vette ja mitte vastupidi, sest muidu on tulemuseks purskav vulkaan. Saadud lahuse temperatuur ulatub 90 kraadini, mistõttu tuleb seda teha juba paar päeva varem, et vedelik jõuaks jahtuda. 

Nurme seepSeebi Piibel on olnud algusest peale teejuhiks

Luule räägib ka, et retseptide loomiseks on kasutatud raamatut, mida kutsutakse Seebi Piibliks. Seal on täpselt kirjas, kui palju ja millised koostisaineid vaja on, et seebitegu õnnestuks. Seebi Piibel sisaldab ka soovitusi, kui suur protsent peab olema seebistumata, et seep oleks niisutav ja nahasõbralik – Nurmel on see 15 protsenti. 

Koguste välja arvutamiseks on olemas veel ka seebikalkulaator ja sellega saab Luule sõnul reguleerida, millist seepi soovid – näiteks, kas pehmemat või kõvemat. “Kui keegi kodus teeb seepi, siis või olla vee kogus väiksem, kuid meie paneme rohkem, et seepi oleks võimalik järgmine päev lõigata,” kirjeldab Luule. Eriti peab kalkulaatoriga hoidma silma peal eeterlike õlide kogusel, et neid oleks segu sees just parasjagu. Et lõhn ei oleks liialt intensiivne ega ärritaks nahka. 

Luule lisab, et lõhnade poolest on ju võimalik valmistada igasuguste aroomidega seepe, kuid Nurme soov ja eesmärk on pakkuda ka funktsionaalse toimega vahendeid, mis pakuksid leevendust nahaprobleemidele. Just nendel põhjustel on valminud ka populaarsed funktsionaalsed seebid –  kooriv jalaseep, sügavpuhastav söeseep või naistele mõeldud raseerimisseep. Loomulikult ei saa alahinnata ka aroomide mõju üleüldisele heaolule, sest juba ainuüksi mõte vahusest sidrunheina seebist toob naeratuse suule.

 

Pin It on Pinterest