Mis on eeterlik õli ning kuidas seda kasutada?

Talv koos pikkade pimedate õhtutega on käes ning on parim aeg aroomteraapilisteks elamusteks. Eeterlikud õlid ja kodune aroomiteraapia aitavad meele positiivsena hoida ning leevendada talviseid füüsilisi vaevusi. Paljud eeterlikud õlid on antibakteriaalsed ja viirustevastased ning sobivad erinevate tervisehädade ennetamiseks. Kodustes tingimustes ise aroomiteraapiat praktiseerida ei käi kellelegi üle jõu.

Mis on aroomteraapia ja eeterlikud õlid?

Aroomteraapia on õrn, kuid tõhus hinge, keha ja vaimu tervendamise ja turgutamise viis, mis kasutatab aromaatsetest taimedest, puudest ja rohttaimedest saadud looduslikke õlisid. Eeterlikke õlisid võib leida taime erinevatest osadest – õitest, viljadest, lehtedest, marjadest, puuvaigust, käbidest, puusüsist, risoomidest ning juurtest.

Nurme eeterlik õli

Kuna eeterlikud õlid lõhnavad nii magusasti, võib kergesti arvata, et nende väärtus seisneb üksnes lõhnas. See on ekslik, sest need ained on väga keerukad ja kujutavad võimsat vahendit, millega saab aidata kaasa tervenemisele meie sees ja väljas. Oluline on kasutada vaid puhtaid eeterlikke õlisid, sest just need omavad tervendavat toimet.

Eeterlike õlide peamised kasutusviisid on massaaz, vann, inhalatsioon ja piserdamine.  Massaaz on eeterlike õlide kasutamise kõige tõhusamaid viise. Massaazi jaoks segatakse eeterlikke õlisid alati alati taimsete baasõlidega (nt mandliõli, avokaadoõli, kookosõli).

Tubade lõhnastamiseks on olemas mitmeid eeterlike õlide piserdamise viise – aroomilambid, difuuserid, õhuniisutajad, jne. Nurme valikust leiad mitmeid erineva disainiga difuusereid, mida koos eeterlike õlidega kasutada. Tilguta vaid meelepärast õli vette ning difuuser piserdab selle õhku. Külm aurumeetod teeb lõhnamolekulid peeneks ning sisse hingates on õlide mõju suurim. Lisaks on difuuseri kasutamine ohutu, sest õhku pihustamise korral on üledoseerimise võimalus väike. Arvestama peaksid, et lahjendamata eeterlikke õlisid tuleks kasutada ühe aasta jooksul alates pudeli avamisest ja säilitada jahedas ja pimedas.Nurme difuuser

Millised õlid millisteks olukordadeks valida?

Ärevushäired

On normaalne pisut muretseda, kui puutume kokku ootamatuste ja probleemidega. Küll aga muutub muretsemine probleemiks siis, kui see on liialdatud, tekib ebanormaalne ärevus koos füüsiliste vaevustega – peavalud, seedehäired, unetus, lihasväsimus, jne. Ärevuse korral kasuta ylang-ylang eeterlikku õli, mis alandab adrenaliinitaset, rahustab närvisüsteemi ning leevendab viha, šokki, paanikat ja hirmu. Sarnaselt on soovitatud ka bergamoti, greibi ning patšuli eeterlikke õlisid.

Stress

Stressi esimeseks märgiks on väsimus ning kui töötame vastu oma keha soovile rohkem puhata, siis mõjutab see meie vaimset ning kehalist heolu, tuues kaasa ärevuse, masenduse, südame pekslemise ning paanikahood. Greibi eeterlik õli on stressi ajal väga väärtuslik, sest see on tasakaalustava, tujutõstva ning kosutava toimega.  Lisaks soovitatakse stressi korral ka ka lavendli eeterlikku õli. Nurme eeterlik õli

Unetus

Unetuse korral on magama jäämine raskendatud ning sageli mõjutab see ka igapäevast toimetulekut argieluga. Unetuse korral on soovitatav kasutada lavendli eeterlikku õli. Piserda paar tilka padjale, tee sooja vanni või massaazi. Lavendel rahustab ja toniseerib närvisüsteemi ning on uinumist soodustava toimega. Ka greibi eeterlik õli omab enne uinumist rahustavat mõju.

Tselluliit

Tselluliit on vee ja jääkainete kuhjumine, mille põhjusteks on sageli halb vereringe, stress, tasakaalustamata toitumine, kohvi ja tee liigtarvitamine, jne. Tselluliidi vastu aitab suurepäraselt greibi ja kadakamarja eeterlikud õlid. Greip on lümfistimulaator ning oma suurepärase vedelikku väljutava toime tõttu aitab organismist vett ja mürgiseid jääkaineid eemaldada. Kadakamarjaõli on samuti tuntud oma mürgiseid aineid eemaldava toime poolest, puhastades organismi toksiinidest, eriti kui on liialdatud alkoholi või rikkaliku toiduga. Kasuta õlisid vannis või tee regulaarset lümfimassaazi.

Seedehäired

Piparmünt leevendab ägedaid seedeelundite haigusi – kõhuvalu, kõrvetised, kõhukinnisus ja -lahtisus. Piparmündi eeterlik õli mõjub soodsalt mao, neerude ja soolestiku tegevusele. Samuti leevendab kaneeli eeterlik õli seedetrakti spasme, puhitust, kõhulahtisust ning iiveldust. Masseerige õrnalt kõhtu või kasutage õlisid lõõgastavas vannis.

Nahaprobleemid

Eeterlikke õlisid saab tõhusalt kasutada ka probleemse naha korral. Eeterlikud õlid on antibakteriaalsed, ergutavad vereringet ja seeläbi jääkainete kõrvaldamist ning lisaks puhastavad nahka sügavusi ja aitavad tasakaalustada rasu eritumist. Nahaprobleemide korral soovitatakse kasutada just basiiliku ning sidrunheina eeterlikke õlisid. Basiilik on elustav toonik, mis stimuleerib nahka, puhastab ummistunud poore ning jätab nahale värske tunde. Sidrunhein on tõhus avatud pooride jaoks ning tasakaalustab rasust nahka. Ka kadakamarja ning apelsini eeterlikud õlid on head toonikud rasusele nahale, puhastades nahka ning leevendades aknet. Kuiva naha puhul kasuta patšuli eeterlikku õli, mis soodustab naharakkude taastumist.  Eelnimetatud eeterlikke õlisid kasutades tee näo aurupuhastust või 1 kord nädalas savimaski.

Külmetavad käed ja jalad

Külmad käed-jalad on väga levinud talvise aja probleem. Vereringlust aitavad hästi stimuleerida soojendava efektiga eeterlikud õlid, näiteks nelgi, ingveri, kadakamarja ja rosmariini eeterlik õli. Efektiivseimaks viisiks, kuidas oma külmad käed ja jalad uuesti soojaks saada, on segada mõni tilk eelpool nimetatud õlidest oma kreemi sisse ja sellega käsi ja jalgu masseerida. Soojendava efektiga õli või kreemi määrimine leevendab ka liigeste valu ja tundlikkust. Lisaks võid teha ka sooja käe- ja jalavanni.

Nurme eeterlik õliHingamisteede haigused

Kinnise nina, nohu ja hingamisteede avamiseks sobib suurepäraselt eukalüpti, piparmündi, männi ning teepuu eeterlik õli.  Nimetatud eeterlikel õlidel on viirusevastased omadused ja on seepärast parimad külmetushaiguste ajal kasutamiseks. Vanamoodne kuuma auru sissehingamine on efektiivseim viis. Selleks vali sobivad õlid, lisa 1-2 tilka liitri kuuma vee kohta ning hinga kuuma vee auru sisse (see meetod ei sobi astmaatikutele).

Alternatiivina võib väga väikese koguse eeterlikku õli segada näiteks oliiviõliga või oma igapäevase kehahooldusõliga ja määrida nina alla, põsesarnadele ja nina otsa. Väikeste ringjate liigutustega, õrnalt ja pigem alustada tagasihoidlikult. Köha puhul võib sama segu rinnale määrida.

Kui keegi pereliikmetest on juba viirusega nakatunud, on hea nipp puhastada õhku kadakamarja eeterliku õliga. Lisa 10-12 tilka kadakamarja eeterlikku õli aroomilampi ning saad viiruse teistest pereliikmetest eemal hoida.

Immuunsüsteemi tugevdamine

Kui haigusi otseselt peletada ei ole vaja, siis kõikide tsitruseliste õlide (nt greip, mandariin, sidrun, apelsin, bergamot) on talvisel ajal kui C-vitamiin läbi aroomteraapia. Tsitruseliste lõhnad loovad alati positiivse laengu ning sobivad hästi kasutamiseks ka haigustest toibumise ajal.Nurme eeterlik õli

Paremad treeningtulemused

Kui järgmine kord kodust treeningule lähed, pane spordikotti uus abivahend – taskurätik, millele on tilgutatud rosmariini eeterlikku õli. Aroomiterapeudid väidavad, et rosmariini ergutava lõhna nuusutamine tõrjub eemale väsimust. Kamprit meenutav aroom soodustab kerget ja sügavat sissehingamist, mis võimaldab kehast läbi voolata suuremal hulgal hapnikul. Kui aga rosmariini lõhn ei kuulu Sinu lemmikute hulka, siis nt eukalüpti– ja piparmündiõli soodustavad samuti kehalisi ja vaimseid pingutusi.

Valu vastu

Mitmetel eeterlike õlidel on ka valu leevendav toime. Sidrunheina eeterlik õli on teadaolevalt parim looduslik valuvaigisti, põletiku taandaja ning lihaspingete vabastaja. Sega sidrunheina õli mõnda baasõlisse ning hõõru segu valutavale piirkonnale. Lisaks on rahvameditsiinis kasutatud hambavalu vastu nelgi eeterlikku õli ning salvei eeterlikku õli kõhuvalu vastu. Sega seda baasõlisse ning masseeri ringjate liigutustega kõhtu.

Kodu lõhnavaks

Kodu lõhn on väga tähtis – see võib olla loominguline ning täiendada kodu värve ja stiili ning mõjutada ka külaliste arusaama teie olemusest. Konkreetsete lõhnade valik sõltub teie eelistustest ja meeleolust – näiteks greip tõstab tuju ja leevendab masendust; suvisel ajal on sidrunhein suurepärane putukatõrjuja; eukalüpt aitab peavalude korral.  Pihustage eeterlikke õlisid vaibale või tekstiilidele, samuti võid lisada paar tilka õli põrandapesuvette või riideid pestes loputusvahendile. Seejärel oledki ümbritsetud

Erinevaid eeterlikke õlisid on palju ning oma lemmikute leidmine on aeganõudev protsess. Kuid kutsume Sind proovima ja katsetama.

Kõik Nurme eetelikud õlid on 100% puhtad, ei sisalda parabeene, keelatud konservante, värvaineid ega UV filtreid. Tutvu Nurme eeterlike õlidega SIIN! Mugavaks kasutamiseks oleme e-poodi lisanud ka suure valiku erineva disainiga aroomi difuusereid. 

Pin It on Pinterest