Mida tähendab veganlus ning vegan kosmeetika?

vegan kosmeetika

Käes on taas november, mis on alates 1994. a tuntud ka kui vegankuu ning 1. november on ühtlasi ka rahvusvaheline veganluse päev! See kuu on pühendatud veganlusele ning selle raames räägimegi täpsemalt, mida vegan elustiil endast kujutab, miks seda võiks ka enda elus rakendada, mis on vegan kosmeetika ja kuidas Nurme veganlusega seotud on. 

Mis on veganlus? 

vegan kosmeetikaVeganlus on maailmavaade ja elustiil, mis väldib loomade ärakasutamist, ebaõiglast kohtlemist ja tapmist toidu, kosmeetika, riiete ja muu tootmiseks. Veganluse eesmärgiks on edendada taimsete alternatiivide kasutamist loomade heaolu, inimeste tervise ja meie keskkonna hüvangu parandamiseks. 

Toitumises tähendab veganlus ehk täistaimne toitumine kogu loomse päritoluga toiduainete mitte tarbimist. Vegan dieet välistab liha, kala, muna, piimatoodete, mee ja teiste loomset päritolu toodete tarbimise. Lisaks väldivad veganid kodukeemiat ja kosmeetikat, mis on loomade peal testitud või sisaldab loomset päritolu tooraineid. Peale selle ei soeta veganid riideid ja jalanõusid, mis on valmistatud nahast või karusnahast ja proovitakse vältida ka siidist kangaid, lambavilla ning mesilasvaha. 

Veganiks hakkamisel on mitmeid põhjuseid. Tihti saab see alguse kaastundest loomade vastu ja muutub mõne aja pärast eetiliseks veendumuseks. Teades, kui ressursinõudlik ja laastav on farmiloomade pidamine meie planeedile, on suureks ajendiks ka mure keskkonna ning kliimasoojenemise pärast. Mõned inimesed valivad veganluse, sest soovivad vältida haigusi, mis kaasnevad liigse liha- ja piimatoodete tarbimisega, saada osa täistaimse toidu tervendavast mõjust kehale, tunda end kergemini või proovida lihtsalt miskit uut.

Millele pööratakse veganluse kuul ja veganluse päeval tähelepanu?

vegan kosmeetika1. november sai veganluse päevaks aastal 1994, mil möödus 50 aastat termini “vegan” loomisest. Nimelt aastal 1944 asutati Suurbritannias maailma esimene vegan selts ja sellega defineeriti ka veganlus. Nii sai alguse sotsiaalse õigluse liikumine, mille eesmärgiks on loomade kasutamise, ebaõiglase kohtlemise ja tapmise lõpetamine inimeste poolt ning loomadele põhiõiguste tagamine.

Vegankuu eesmärk on edendada veganlust, levitada vägivallavaba maailmavaadet, tõsta inimeste teadlikkust ja informeerida neid vegan dieedi ja elustiili kasulikkuse ning vajalikkuse kohta, pakkuda tuge ja juhiseid, kuidas veganlust enda ellu implementeerida, jagada nippe ning maitsvaid retsepte, tutvustada taimseid alternatiive ja teisi põnevaid vegantooteid. November on veganluse ja veganite tähistamiseks ja tunnustamiseks!

Kui oled huvitatud veganluse kohta rohkem õppima ja end proovile panema, siis see kuu on ka suurepärane aeg liituda vegan väljakutsega.  

Mis on vegan kosmeetika? 

vegan kosmeetikaVegan kosmeetikaks loetakse neid ilutooteid, mis ei sisalda loomse päritoluga toorainet ega ka kõrvalprodukte, mis on saadud kas elavatelt või tapetud loomadelt. Vegan kosmeetikat valides peab jälgima, et toode oleks ühtlasi ka julmusevaba, st neid produkte või koostisosi ei ole testitud loomade peal. Selleks on loodud eraldi “100% julmusevaba” sertifikaat. 

Oluline on teada, et vegan kosmeetika ei võrdu alati julmusevabaga, sest osad tootjad kasutavad oma toodetes küll loomset päritolu toorainet, kuid ei testi seda loomade peal. See-eest võivad mõned ilutooted puhtjuhuslikult olla loomse tooraine vabad ja vegan, ent on testitud loomade peal. 

90% Nurme toodetest on vegan ja meilt leiab suure valiku seepe, šampoone, kehakreeme kui ka palju muud, mis on 100% taimse päritoluga ja julmusevabad. Üksikud tooted sisaldavad siiski ka loomseid koostisosasid – näiteks leidub Nurme deodorantides ning huulepalsamites mesilasvaha ning näoseebis vähesel määral kitsepiimapulbrit, kuna ilma nende konkreetsete tooraineteta ei oleks võimalik samaväärselt head toodet toota. 

Enamlevinud loomset päritolu koostisosad on:

  • Mesilasvaha (cera alba), mesi (mel), propolis (bee glue), Royal Jelly – saadud mesilastelt
  • Lanoliin (lanolin, wool wax), C10-30 Cholesterol/Lanosterol Esters – saadud lamba rasunäärmetest.
  • Karmiin (carmine, CI 75470), šellak (shellac, E 904, Gum Lac) – saadud putukatelt.
  • Keratiin (keratin), hüdrolüüsitud keratiin (hydrolyzed keratin), kollageen (collagen), elastiin (elastin), biotiin (biotin) – enamasti loomset päritolu proteiinid ja vitamiinid.
  • Siidaminohapped (silk amino acids), seritsiin (sericin, silk glue), hüdrolüüsitud siidiproteiin (hydrolyzed silk protein), siidipulber (silk powder, Serica powder) – saadud siidiussidelt.
  • Pärl (pearl), hüdrolüüsitud pärl (hydrolyzed pearl), pärlipulber (pearl powder), hüdrolüüsitud kontsioliinvalk (hydrolyzed conchiolin protein) – saadud austritelt
  • Teolima (snail mucin) – saadud tigudelt.
  • Laktoferriin (lactoferrin), laktoos (lactose), hüdrolüüsitud piimavalk (hydrolyzed milk protein) – piimatooted.
  • Skvaleen (squalene), guaniin (guanine, CI 75170), glükoosamiin (glucosamine), kondroitiin (chondroitin) – saadud kaladelt ja muudelt mereloomadelt.

Kuidas tunda ära vegan kosmeetikat ja milliseid logosid jälgida?

Kosmeetikatoodete koostisosade nimekirjad oma spetsiifiliste terminite ja ladinakeelsete nimedega tekitavad tavainimesele palju segadust ning muudavad nahahooldusvahendite valimise üpris keerukaks. Vegan kosmeetika ära tundmiseks tasub salvestada või meelde jätta ülalnimetatud loomsed koostisosad ja toodet valides silmadega nimistust üle lasta ning jälgida, et mõnda neist tootes ei sisalduks. 

Õnneks on loodud ka mitmeid sertifikaate ja logosid, mis teevad vegan kosmeetika maailmas orienteerumise selgemaks ning lihtsamaks. Vegan ilutoodete puhul on kõige olulisem jälgida, et tootel oleks vegan ja julmusevaba märgistus, need tähendavad, et toode ei sisalda loomseid tooraineid ja pole testitud loomade peal.

Mõned tuntumad vegan ja julmusevabad märgid on järgnevad:

vegan kosmeetika vegan kosmeetika vegan kosmeetika vegan kosmeetika

Pea meeles, et erinevate sertifikaatide omandamine on aeganõudev ja kulukas protsess ning paljud väikefirmad ei saa seda endale lubada. Nii et loe alati ka koostisosasid, sest nii leiad samuti häid looduslikke ja vegan tooteid!

Kas vegan ilutooted on nahale paremad?

vegan kosmeetikaEelistades vegan kosmeetikat teed eetilise valiku ja vähendad loomade ärakasutamist ilutoodete tootmiseks, kuid oluline on teada, et vegan kosmeetika ei pruugi alati nahale parem olla. Vegan logo ei tähenda kahjuks automaatselt seda, et nahahooldustoode on kvaliteetsem, efektiivsem või looduslikum. 

Alatihti kasutatakse vegan märgist kosmeetika turundamises ära, sest see on praegusel hetkel väga trendikas, läheb inimestele korda ja paneb nad rohkem ostma. Alati tasub kosmeetikat ostes teha enda poolt eeltöö ära, küsida tuttavatelt arvamusi, leida internetist soovitusi ning lugeda koostisosade nimistuid, et veenduda toote kvaliteedis, mõjus ja looduslikkuses.

Kas vegan kosmeetika = looduslik kosmeetika?

Tihti arvatakse, et vegan tooted on automaatselt ka looduslikud, ent nõnda kahjuks alati ei ole. Vegan kosmeetikas ei tohi kasutada loomseid tooraineid, küll aga ei ole keelatud kasutada tooraineid, mis on sünteetilised ja kunstlikult laboris toodetud nagu näiteks sünteetilised õlid, säilitusaineid ning erinevaid värvi- ja lõhnaaineid. Paljud suured kosmeetikafirmad kasutavad sünteetilisi tooraineid, millest osad on puhtjuhuslikult ka vegan, sest need on tihti soodsamad kui looduslikud ja taimsed koostisosad. 

Looduskosmeetika juurde võiks tõmmata võrdusmärgi Nurmega. Selle all mõeldakse nahasõbralikke tooteid, mis on valmistatud täiesti või suuremalt jaolt taimsest toorainest, olles niiviisi inimesele kergemini vastuvõetav, tekitamata sõltuvust ega allergilisi reaktsioone.

Seejuures on väga oluline teada, et valmistamisel kasutatakse keemiliste ainete asemel säilitusainena looduslikke ühendeid, mida toiduainetööstuseski. 

vegan kosmeetikaLooduslike toodete koostisosade nimekirja ei kuulu kohe kindlasti sünteetilised ained nagu parabeenid, mineraal- ja silikoonõlid ega ka lõhna-, värvi- või säilitusaineid. Kõige kindlam viis saamaks teada, kui looduslik on toode, on kontrollida koostisaineid. Koostisainete nimekiri on kirja pandud põhimõttel, et nimekirja eespool on koostisosa, mida on tootes kõige rohkem, ja viimasena koostisosa, mida tootes kõige vähem.

Loodame, et leidsid siit artiklist põnevat uut informatsiooni, said inspiratsiooni veganlusega algust teha ning oskad nüüd vegan kosmeetika maailmas paremini orienteeruda. Vali vegan kosmeetika juba täna ja telli endale 100% looduslikud Nurme nahahooldustooted!

Pin It on Pinterest