Trihholoog annab vastused, miks juuksed ei kasva ja langevad välja

kõõm peanahal

Ilusad juuksed panevad silma särama. Ent kiharate katkedes ja välja langedes on mure suur ja tekib küsimus, mida teha? Siinkohal tuleb appi trihholoogia. Mis see on ja kuidas on sellega seotud Trihholoogiakeskus, räägib lähemalt vanemtrihholoog ja koolitaja Kelly Saatmann.

kõõm peanahal
Kelly Saatmann

Trihholoogia ei ole just sõna, mida kuuleb iga päev. Võib isegi öelda, et tavaline inimene ei saa selle tähendusest teada enne, kui tal tekib mure juuste või peanahaga. Tähendus selle keerulise termini taga on lihtne. Trihholoogia tuleb kreeka keelsest sõnast trico – karv- ja logy – teadus. See on üks iluhoolduse ja nahahaiguste teadusharu, mille peamine ülesanne on uurida peanahka ja juukseid.

Trihholoogiat on vaja, kui juuksed on halvas seisus, ei läigi ja on haprad. Põhjamaa inimeste peamisteks probleemideks on juuste väljalangemine, kõõm, katkevad juuksed, liigne rasu ja peanaha sügelus. Kuid ka haigused nagu psoriaas ja seborroiline dermatiit – paiguti ketendavad laigud rasusemates nahapiirkondades peanahal või näol. Ent kõik ei ole nii must ja valge, sest rolli võivad mängida ka geenid.

Võimalus näha juuksekarva 400 korda lähemalt

Selliste murede ilmnedes on soovitatav pöörduda Trihholoogiakeskuse poole, mille salonge on Eestis kaks. Üks neist on Tartus ja teine Pärnus. Lisaks on võimalus saada nõu saates e-kiri ja välja töötamisel on ka online konsultatsiooni võimalus. “Inimene tuleb kohale. Täidab ankeedi, kus küsitakse pesemisharjumuste kohta ja millised on vaegused. Pärast esmast visuaalset vaatlust vaadatakse peanahka ja juukseid lähemalt mikrokaameraga,” räägib Saatmann. Kaameraga, mis suurendavad 50 kuni 400 korda, kontrollitakse üle strateegilised piirkonnad: pealagi, otsmik ja kukal. Seda kõike saab klient samal ajal ekraanilt jälgida. “Mõni hüüatab, et nii vähe juukseid, kuid kaamera näitab suurendatult väga pisikest ala, mistõttu võib tunduda, et peas on ainult paar karva,” ütleb Saatmann. kõõm peanahal

Diagnostika põhjal saab trihholoog öelda, milline on peanaha ja juuste seisund. Isegi juuksesibula elujõulisust on võimalik eraldi testida. Kui vaja tõmmatakse ka üksik juuksekarv välja, kuid suurendav kaamera näitab enamasti kõik selgelt ära.Vaatluse järgselt antakse igale kliendile personaalselt nõuandeid igaks peanaha- ja juuksehoolduseks.

Kas tead, kui kuivadesse juustesse palsamit peab panema?

Pärast trihholoogiakeskuses käimist ei maksa oodata, et juuksed on kohe pärast esimest pesu endistviisi – juus kasvab heal juhul üks sentimeeter kuus, nii nagu ikka. “Juuksekasvu taastamine võtab alati aega ja selleks peab varuma kannatlikkust. Kui õlgadeni juustes on tekkinud peanahale tühimik – alopeetsia, siis läheb rohkem kui aasta, et juuksed kasvaksid sama pikaks tagasi,” ütleb Saatmann.Saatmann toob välja, et vahel võib probleemi põhjus olla lihtsamast lihtsam. “Vältida tasub pidevalt kõrge hobusesaba kandmist. See tõmbab naha pingesse ja juuksed võivad katkeda. Kui tööl olles peab kandma kinnist soengut, siis tuleks anda neile muul ajal puhkust,” ütleb Saatmann. Samuti on juuste kuivuse tekitajaks lihtsakoeline harjumus või pigem selle puudumine. “Palsamit pannakse läbimärgadesse juustesse ja niiviisi ei saa toode juuksekarva imenduda. Iga kord on tõesti jube tüütu niiviisi toimida, aga vähemalt korra nädalas tuleks eelnevalt kuivatada juuksed froteerätikuga,” selgitab Saatmann. Veel tuleb panna tähele, et palsami loputusvesi peab olema jahe, mis sulgeb juuksekarval olevad soomused nii, et väliskeskkonnast tulevad mõjutajad ei saaks neid kahjustada. Muidu jätad justkui uksed-aknad lahti ja õues olev saaste saab kenasti tuppa tulla ning muuta kiharad elutuks.juuste väljalangemine

Mütsi ei kanta ainult moe pärast

“Iga teine inimene arvab, et tal on juuste väljalangemine. Tegelikult aga pole ja meie aitame tuvastada, milles on asi ja kuidas seda ravida,” selgitab Saatmann. Tihtipeale on probleemid tekkinud sellest, et ei hoita peanahka. “Kliima mõjutab palju ja kuuma või külmaga ei kanta peakatteid. Võib ilmneda, et inimene on lõõskava päikese all hoopis ise kahjustanud peanahka ja juukseid, mistõttu nad hakkavad katkema,” räägib Saatmann. juuste väljalangemine

Põhjuseid, miks kiharad pole enam nii kaunid on teisigi: mõjutajaks võib olla ka stress, toitumine ja valede toodete kasutamine. Miks kõõm ja psoriaas on põhjamaiste inimeste seas sage, on mõjutatud meile omasest kliimast. “Need haigused ei salli päikest, kuid päikest on meil vähe. Lisaks toitutakse valesti ja inimestel esineb palju stressi. Külmal perioodil tekib mütsi kandmisest peanahale umbne keskkond ja ravimiseks valitud toode võib olla samuti vale,” selgitab Saatmann. Ka kõõma on kahte erinevat varianti. “Kui õlgadel on helbed, siis on kuiv kõõm. Kui juustest läbi käies jääb küüne alla rasused tükid, siis rasune,” selgitab Saatmann.

Mida sisaldab 2-eurone šampoon?

Probleemide põhjustajaks võib ka olla välja pesemata toode või on mustus kogunenud juuksesibula ümber, ummistades ära koha, kust karv saaks toitu ja niiviisi kasvada. “Enamus kordadel on inimestel kasutusel valed hooldusvahendid. Kui peanahk saab puhtaks, siis hakkab ka karv kasvama,” ütleb Saatmann. Seetõttu soovitab ta hoolega tutvuda toote koostisosade ja kirjeldusega. Samuti vaadata poes kriitilise pilguga ringi: kui 250 milliliitrine šampoon maksab 2 eurot, siis tekib küsimus, mida see sisaldab? Saatmann selgitab, et peale pesuaine ja sünteetilise lõhnaaine ei saa see suurt midagi sisaldada. Sellist toodet kasutades jääb küll tunne, et juuksed said puhtaks, kuid juuksekarv on tegelikult toitmata, rääkimata peanahast. Pestes aga selliseid juukseid ühel hetkel loodusliku šampooniga, siis uhud alguses iga pesuga aineid välja, mis on juuksekarva peale ladestunud. Seetõttu on ka juuksed pärast takused, ent aja jooksul saab looduslik toode hakata päriselt toimima – juuksekarva tõeliselt toites” räägib Saatmann. Ta annab ka hea vihje, et šampooni tuleb valida peanaha seisundi ja palsamit juuste järgilooduslik šampoon

Looduslikud koostisosad on ka headeks ennetajateks. Näiteks kõõma ning sügeleva peanaha probleeme aitab leevendada rosmariin ja teepuu, juuste väljalangemist aitab vähendada ylang-ylang ning juuksekasvule soodustavalt mõjub lavendel. Üheks populaarsemaks valikuks juuksehoolduses on just sidurunehein, mis sobib just kiiresti rasuseks muutuvatele juustele. Nimelt sidrunhein reguleerib peanaha higistamist ning hoiab seetõttu juuksed oluliselt kauem puhtana. Piparmünt leevendab samuti probleemse peanaha probleeme ning pakub ka jahutava efekti. 

Erinevad juukseõlid aitavad parandada just kuivi ja katkiseid juukseotsi ning muuta need taas terveks ja tugevaks. Näiteks sheapähkliõli sobib hästi lokkis juustele, argaaniaõli toidab kuiva peanahka ning taastab lõhenenud juukseotsad, riitsinusõli on kiirendab juuste kasvu ning kookosõli muudab raskesti kammitavad juuksed taas siledaks ja siidiseks. “Kõik on loodusest saadud ained ja kui paned mõne sellise sobiva keemilise ühendiga kokku, et ravida peanaha või juukse probleemi, siis võib saada ülihea kombinatsiooni, mis tõeliselt toimib – ei ole võimalik teha head toodet, millel pole looduslikku või taimset baasi,” kinnitab Saatmann.

 

Tutvu Nurme looduslike juuksehooldustoodetega meie e-poesTrihholoogiakeskused leiad Pärnust Taastusravikeskusest Viiking ja Tartust Tigutornist. Kontaktid ja täpse info Trihholoogiakeskuses pakutavatest teenustest leiad Trihholoogiakeskuse kodulehelt.

Pin It on Pinterest