Nurme ihupiimad ja kätekreemid kolisid taaskasutatud plastikust pakenditesse!

Nurmes töötame me iga päev selle nimel, et muutuda veelgi keskkonnasõbralikumaks, sest me armastame loodust ja hoolime meid ümbritsevast keskkonnast. Muidugi ka selleks, et sinul kui tarbijal oleks samuti võimalikult lihtne oma igapäevaelus paremaid valikuid teha ja loodusega kooskõlas elada. Oleme enda sammudest keskkonnasäästlikuma tootmise suunas eelnevalt pikalt ja laialt jutustanud ning mõni tähelepanelikum on ehk juba märganud, et lubasime tulevikus lisada Nurme valikusse tooteid, mis on pakendatud ümbertöödeldud plastikust toodetud pakenditesse.

Meil on suurim rõõm teatada, et oleme selle suure sammu tänasega teinud ja meie kätekreemid ning ihupiimad on kolinud uhiuutesse tuubidesse, mis on valmistatud teise ringi plastikust! 

Mida see muudatus täpsemalt tähendab?

Tegemist on väga suurt keskkonnamõju avaldava muudatusega Nurmes. Oleme enda tooteid viinud üle üha enam loodussõbralikku pakendisse nagu kartong või kasutanud hoopis pakendivaba varianti näiteks seepidele, tahketele šampoonidele ning deodorantidele. Kahjuks ei ole meil võimalik kõiki kosmeetikatooteid sinuni toimetada ilma pakendita, mistõttu jõuavad Nurme vedelšampoonid ja juuksepalsamid, õlid ning vedelseebid kohale ümbertöödeldavas plastikpakendis, milles oleme kasutanud vaid monomaterjale. See tähendab, et üks pakend koosneb ühest plastiliigist, mis muudab plasti kergemini ümbertöödeldavaks ja on keskkonnasõbralikum valik. Mitmetest erineva materjaliga elementidest koosnevate pakendite teekond lõpeb põletuses või prügimäel, sest tarbijal pole võimalik neid algosadeks lammutada ja taaskasutusse suunata. 

Ent otseloomulikult on juba ümbertöödeldud plastpakendid veelgi parem valik ning nüüd on meie kätekreemid ning ihupiimad sinna ka kolinud. Töötame selle nimel edasi, et ka paljudele teistele toodetele luua sobivad ümbertöödeldud plastist pakendid ning vähendada toormaterjalist plasti tootmist. 

Mida ümbertöödeldud plastik endast kujutab?

Ümbertöödeldud plastikul on olemas parem ja veel parem variant – see valmistatakse kas tarbimiseelsetest või tarbimisjärgsetest plastjäätmetest. Nurme tooted on pakendatud tarbimisjärgsetest plastjäätmetest valmistatud pakendisse ehk sellesse natuke paremasse valikusse.

Kui toode on valmistatud tarbimiseelsest ringlussevõetud materjalist, valmistatakse see tootja ehk tehase jäätmetest. Selleks on plastik, mis ühel või teisel põhjusel tegelikult tarbijani ei jõudnudki. Enamasti on need plastjäägid, praak ja muud jupid – ehk kraam, mis leiab tootmises tee tehase põrandale ja hea õnne korral sealt prügikasti asemel taaskasutusse, et võtta endale uus vorm.

Tarbimisjärgsest plastikust valmistatud pakendid on aga valmistatud jäätmetest, mida tarbija on juba kasutanud ja kogumispunkti viinud. Nendeks on näiteks veepudelid, kreemitopsid ja muud pakendid, mille sina oled usinalt puhtaks pesnud ja tublilt pakendite kogumispunkti viinud. Tänu plastiku korduvkasutusele saab plastik elada mitu elu ning nii jääb aastas valmistamata umbkaudu 580 tonni jagu uut plastikut.

Kuidas plastikut ümber töödeldakse?

Taaskasutatavale plastikule on tavaliselt alla trükitud väike sümbol ja olenevalt tootest võib sümboli keskele olla tembeldatud 1, 2, 3, 4, 5, 6 või 7. Seda on lihtne märkamata jätta, kuid see väike number on tegelikult üsna oluline. Taaskasutatav plast on märgistatud identifitseerimiskoodiga, et anda ümbertöötlejale teada, mis plastiga on tegemist ja kuidas seda tuleks töödelda.

Kõigepealt sorteeritakse plastik selle polümeertüübi järgi. Pärast sorteerimist ja puhastamist saab plastiku kas helvesteks purustada või sulatada graanuliteks, enne kui see lõpuks uuteks toodeteks vormitakse.

Kui mitu korda saab plastikut ümber töödelda?

Kahjuks pole plast aga igavesti ümbertöödeldav. Iga kord, kui plasti taaskasutatakse, muutub selle polümeerkett lühemaks, mis tähendab omakorda seda, et plastiku kvaliteet väheneb. Sama plastitükki saab taaskasutada vaid umbes 2-3 korda, enne kui selle kvaliteet langeb nii palju, et seda enam uueks tooteks kasutada ei saa. Pärast seda saab plastikut siiski osaliselt taaskasutada, aga ainult siis, kui sellele lisatakse taaskasutamisel uut toormaterjali. See aitab plastiku kvaliteeti tõsta, et taaskasutatud tootel oleks turul võimalus võidelda uute, vastupidavate ja värskete pakenditega.

Miks ma kasutatud plastpakendit lihtsalt Nurmele tagasi ei saa saata?

Sageli küsitakse meilt, kas tühjaks saanud Nurme kreemitopsid või šampoonipudelid võiks meie juurde tootmistallu tagasi saata, et need uuesti täita. Tegelikult ei ole ka meil nende tühjade plastikpakenditega teha muud, kui viia ise pakendikonteinerisse. Seda põhjusel, et plastpakendit ei saa desinfitseerida ega steriliseerida, see lihtsalt ei peaks sellele protsessile vastu. Meie jaoks on aga ääretult oluline, et meie valmistatud toode saab pakendatud puhtasse ja steriilsesse pakendisse, et vältida mikroobide sattumist tootesse. See on üks väga oluline osa tootja vastutusest. Seepärast Nurme ei kasuta mitte kunagi sama plastikpakendit uuesti ja ei müü seda oma klientidele.

Eelista ümbertöödeldud materjale

Siinkohal teeme sulle üleskutse märgata oma igapäevase poeskäigu ajal märgiseid ja lühendeid, mis viitavad taaskasutatavale plastikule ja juba ümbertöödeldud materjali kasutamisele. Olgu selleks wc-paber, vatitikud, poekotid või muu. See on tegelikult täitsa lihtne – kui tooted on valmistatud taaskasutatud materjalidest, öeldakse tavaliselt nii otse sildil. Ümbertöödeldud plastikust tooted leiad selle sümboli järgi ♻️. Kui näed seda sümbolit pakendil, siis tead, et toode on valmistatud taaskasutatud materjalidest. Otsi suurimat tarbimisjärgselt taaskasutatud plastiku protsenti, see peaks ka pakendil ilusti kirjas olema.

Miks võiks käsi haarata just selliste toodete järele? 

Plasti ringlussevõtuga anname materjalile võimaluse saada uus elu. Muutume vähem sõltuvaks esmasest toorainest ja võtame sellest maksimumi hoides nõnda plasti võimalikult kaua kasutuses ja keskkonda ladestumisest eemal. Ümbertöötlemine vähendab vajadust toormaterjalist valmistatud plasti järele, säästes selles protsessis maavarasid, energiat, vett ja keskkonda paiskuvat süsihappegaasi. 

Oluline on veel kord ära mainida, et mitte ükski pakend ei ole tegelikult teisest parem, kui seda ei viida ümbertöötlemiseks pakendikonteinerisse. Ladestades pakendijäätmeid prügilasse koos muude olmejäätmetega tekitatakse loodusele olulist kahju, kuna nende lagunemine ja muutumine mullaks võtab aega sadu ja plastpakendi puhul isegi tuhandeid aastaid. Nii et vii oma puhtaks pestud jäätmed aga kogumispunkti, sest kõik Nurme plastpakendid on 100% taaskasutatavad, sealhulgas ka juba ümbertöödeldud plastikust valmistatud pakendid. 

Siit leiad ajajoone Nurme sammudega keskkonnasäästlikuma tootmise suunas:

Pin It on Pinterest