Nurme looduskosmeetika – väikesest seebitootjast rahvusvaheliselt tunnustatud kosmeetikabrändiks

Nurme looduskosmeetika

Ema-tütre pereettevõte sai tõuke aastal 2009, mil nii tütar Marit Tiits kui ema Luule Tiits lühikese vahega koondamisteated said. Uut väljundit ei pidanud nad kaua otsima, sest juba mitu aastat enne krahhi tegi Marit koduköögis katsetusi käsitööseepide ja vannikosmeetikaga. 

Tänaseks on NURME kasvanud üheks eelistatuimaks kodumaiseks looduskosmeetika brändiks, mis katab keha vajadused varvastest juukseotsteni ning ettevõtte tegevusse on kaasatud kokku 20 inimest, kes teevad tööd selle nimel, et kvaliteetne ja looduslik toode inimesteni tuua.  

Kuid, miks just looduskosmeetika? 

Nurme seep

Marit selgitab, et hakkas pärast tütre sündi oma pisikeses koduköögis seebitegemisega katsetama, et teha sõpradele jõulukingitusi, kuid ise ta neid alguses ei kasutanud. “Mitmed kingisaajad kasutasid seepe hoolega ja olid vaimustuses, kuidas nende nahk enam ei sügelenud ja kiitsid kinki taevani. Oli hämmastav, et ma ise proovisin enda tehtud seepe alles pool aastat hiljem ja jõudsin sama tulemuseni,” räägib naine, kes algselt pidas seepi lihtsalt aksessuaariks vannitoas. 

Marit oli eneselegi aimamata hakkama saanud maailma muutmisega, sest teadaolevalt saab õige, pehmetoimelise ja loodusliku seebiga naha olukorda parandada juba 80% ulatuses. Tema retsepti järgi valminud seep seda suutis! 

Loodustooteid on palju ja nende tootjaid samuti üksjagu – mille järgi leida sobivaim? 

Nurme kaasasutaja möönab, et õige toote ja tegija leidmine on paras pähkel, sest leidub ka neid tootjaid, kes vaid jätavad mulje nagu tegu oleks loodustootega, aga sisu seda kahjuks ei kinnita. Peaasjalikult soovitab aga Marit inimestel suhtuda oma kehasse kui tervikusse, mis vajab kvaliteetset toitu nii seest kui väljast. Eriti tähelepanelik tuleb olla toodetega, mida endale peale määritakse, sest nahk on inimese suurim organ. “See mida nahale määritakse, see ka vereringesse jõuab.”

Sel põhjusel tasub pöörata pilk looduse poole, mis suudab inimesele anda kõik eluks vajaliku. “Meile tuntud supertoidud ei ole ainult võimsad marja- ja taimepulbrid, mida smuutidesse lisada, need samad taimed on ka naha supertoidud kosmeetikumides.“

eeterlikud õlidSuperfuudid kosmeetikumides on marjaseemneõlid nagu astelpajuõli, avokaadoõli, kanepiseemneõli või eeterlikud õlid, erinevad ekstraktid, mis toimivad antioksüdantidena, glütseroolid ja erinevad taimerasvad ning vahad. “Võib öelda, et põhimõtteliselt kõik Nurme toodetes kasutatud õlid, rasvad, vahad, eeterlikud õlid ja ekstraktid on naha superfuudid. Nende supertoitude toime teeb tugevamaks see, et me anname oma kosmeetikatoodetes võimaluse neil läbi naha imenduda ilma sünteetiliste lisaaineteta,” selgitab Marit, kes ütleb, et lisaks sellele soovitab ta kosmeetika ja kodukeemia osas valik langetada kodumaise tootja kasuks. 

Kuidas vähendab Nurme ökoloogilist jalajälge? 

Nurme meeskonna tegevuse eesmärk on pidevalt otsida loodustsäästvamaid lahendusi pakenditele. Marit märgib, et Nurme tükiseebid, tahked šampoonid ja kartongpakendis deodorandid ongi ettevõtte enimmüüdud tooted, mis seda eesmärki saavutada aitavad. “Näiteks jäi möödunud aastal üle 20 euroaluse jagu plastpakendeid ringlusesse saatmata, sest meie kliendid otsustasid kasutada tahket šampooni,” ütleb Marit uhkusega. 

Miks on aga siis nii, et Nurme valikust leiab ikkagi ka plastikusse pakendatud vedelat kosmeetikat? 

“Ideaalne maailm oleks täiesti plastivaba,” ütleb kosmeetikatootja, kelle sõnul tehakse selle saavutamiseks üle kogu maakera pingutusi ja tarbijadki on olukorra tõsidusest teadlikud. Ent vedelal kujul kosmeetika oli, on ja jääb. Neid paraku pappi pakendada ei saa. 

Marit tahab aga inimesi plastiku osas rahustada, sest plastikut on mitut liiki. Nurme toodangus kasutatakse põhipakendina PET ja HDPE tüüpi plastikut, mis mõlemad on ümbertöödeldavad. “Mõlematel on eelised isegi alumiiniumpakendi ja klaasi ees,” teab Mairit rääkida. See on tõsi, sest näiteks klaasi ja alumiiniumi CO2 emissioon on üle 5 korra suurem kui plastikul. Klaasi tootmiseks kasutatakse 17 korda rohkem vett ja alumiiniumi puhul 8 korda rohkem kui plasti tootmiseks. 

Nurme deodorantKartong, mida Nurme kasutab seepide, tahkete šampoonide ja deodorantide pakendamiseks, on plastiku kõrval ehk kõige parem alternatiiv, kuid sealgi on omad miinused. Tooraine paberi tootmiseks tuleb ju ikka metsadest ning veekulu kartongi tootmiseks on 6 korda suurem kui plastikul. “Nagu mõistate on keskkonnasäästliku pakendi valik üks väga suur dilemma,” sõnab naine, kes kutsub pigem tarbijaid üles panama pakendeid õigetesse konteineritesse, et neid oleks võimalik taaskäidelda ning võimalusel kasutama tahket kosmeetikat, mida ei pea üleüldse plastikusse pakendama.

Juhul, kui tahke kosmeetika pole tarbija jaoks siiski tema tassike teed tasub kasutada refill ehk täitepakendeid. Täitepakendite kohta saab rohkem infot SIIT.

Kuid mida teha tühjaks saanud šampoonipudeliga või kreemitopsiga? 

Kõik tühjad Nurme kosmeetika pakendid võib julgelt Nurmele tagasi saata ja seda võimalust on paljud kliendid ka kasutanud. Marit lükkab siiski ümber enimlevinud müüdi nagu saaks tootja juba kasutatud plastikpakendit uuesti kosmeetikaga täita. See pole kahjuks iga tootega võimalik. Selleks on väga lihtne põhjus – see pole hügieeniline. 

Nurme looduslik sidrunhein tahke šampoon zero waste

See pole mitte ainult tootja valik, vaid seadusest tulenev kohustus tagada kosmeetikatootele puhas ja hügieeniline pakend, et see oleks kliendile ohutu. „Kui vedelseebi ja šampooni puhul on saastumise protsent väike, siis kreemide, ihupiimade ja kehavõiete, toonikute jne puhul on saasteoht kasutatud pakendisse pakendamisel väga suur,“ selgitab Marit, kes ütleb, et pakend on vajalik selleks, et toode säiliks ja jõuaks kliendini puhtal kujul, ent kui soov oleks kasutatud plastpakendit uuesti täita, tuleks alustada pudeli või purgikese steriliseerimisest. Steriliseerimist plastik kõrge temperatuuri tõttu üle ei ela. „Kokkuvõttes maksimum, mida saame teha, on saata pakend ümbertöötlusesse.“  

Millised on teie kõige enim hinnatud tooted? 

“Meie topp tooted on tahked seebid ja šampoonid ning ka deodorandid, kuid väga positiivne vastuvõtt on olnud juuksehooldustoodetele,” toob Marit välja. Kuid looduskosmeetikat tootes pole unustatud ka mehi ja lapsi, ka päris beebisidMeestele pakub Nurme piparmündiga šampooni ja ka koriandri ning musta pipra dušigeeli. Valikus on veel nii mõndagi huvitavat. Pikemalt Nurme meestekosmeetika kohta saab lugeda lähemalt SIIT

Eraldi tootesari on väikelastele. “Nurme beebisari on formuleeritud kasutades Ecocerdi põhimõtteid ja kasutades ökotoorainet. kreem beebileOleme välistanud igasugused lõhnakomponendid. Tahame, et beebi saabumine siia ilma oleks võimalikult leebe, ilma üleliigsete kemikaalideta,” ütleb Marit, kes soovitab näiteks talvisel perioodil kasutada mitmetoimelist beebi kehapalsamit, mis suudab kaitsta beebi õrna nahka. Palsam on mõeldud väikelaste huultele ja põskedele, et külm liiga ei teeks. Nurme beebikosmeetika kohta loe SIIT.

 

 

Pin It on Pinterest