12 aastat Nurme looduskosmeetikat

Nurme looduskosmeetika

Nurme tähistab sellel kuul oma 12. sünnipäeva. Sellele ajale eelnes veel 3 aaastat hobikorras katsetusi käsitööseepide ja vannikosmeetikaga. Kuidas on kasvatud üheks Eesti eelistatuimaks looduskosmeetika brändiks? 

Kõik sai alguse, kui Nurme kaasasutaja Marit Tiits hakkas pärast tütre sündi oma pisikeses koduköögis seebitegemisega katsetama. Alguses oli tal huvi teha sõpradele ja sugulastele jõulukingitused, kuid hiljem juba isiklikust vajadusest pakkuda leevendust oma kuivale ja sügelevale nahale. Oli selge, et nahaprobleemid kimbutavad väga paljusid inimesi ning selgus tõsiasi, et oma naha elujõulisuse taastamiseks tuleb alustada just ihupesuvahendi valikust. 

Nurme kaasasutaja Marit Tiits
Nurme kaasasutaja Marit Tiits Nurme esinduspoes aastal 2012

Esimene seep sai keedetud kodus, kapi otsas asus esimene seebikast. “Seebikivi sain tuttavalt, poest ostsin kookosrasva, palmirasva, oliivi- ja päevalilleõli,” meenutab Marit esimest seebitegu, mille tegemise juhised pärinesid ingliskeelsest internetist ja tooraine sai ostetud väga kalli raha ees ökokauplustest. “Kuigi seebi omahind tuli üsna krõbe, õnnestus esimene katsetus suurepäraselt,” meenutab Marit. Muidugi hakkas algaja seebikeetja siis uut laari tegema, aga ei tulnud välja ei teine ega kolmaski seebitegu – tegija õhin oli suur, teadmisi aga nappis. Esimestest ebaõnnestumistest hoolimata jagas Marit õige pea tuttavatele tasuta 800 seepi.

Marit meenutab meeldejäävat seika: “Kui ma seebitegemisega alustasin, siis esimesed seebid läksid kingitusteks. Mitmed kingisaajad kasutasid seepe hoolega ja olid vaimustuses, kuidas nende nahk enam ei sügelenud ja kiitsid kinki taevani. Oli hämmastav, et ma ise proovisin enda tehtud seepe alles pool aastat hiljem ja jõudsin sama tulemuseni. Mõtlesin alguses, et seep on lihtsalt üks tore aksessuaar vannitoas ega mõelnud kordagi sellega ise ennast pesta. Seda suurem oli vaimustus, kui mõistsin, et olen maailma muutmisega hakkama saanud.

Nurme Looduskosmeetika asutajad
Nurme asutajad tootmistalu õuel aastal 2020

Nurme looduskosmeetika kui pereettevõtte loomisele tuli tegelik tõuge 2009 aasta masust, kui nii Marit kui ka tema ema Luule Tiits said lühikese vahega mõlemad koondamisteated. “Ütlesin siis emale, et kõige raskem, algus on tehtud, võta seebitegu üle” kõneleb Marit. “Paljud inimesed ju küsivad loodusliku seebi järele.” 

Luule meenutab: “Asutasin alustuseks firma, nimeks panime Nurme Looduskosmeetika – mõtlesime Maritiga natuke laiemalt kui seebikeetmisele,” meenutab varem kümme aastat Kose Mööblis töötanud Luule ettevõtjatee algust. Ise läks hakkaja naine Töötukassa toel firma majandamisest algteadmisi omandama ning töötukassalt tuli ka algkapital tootmise käivitamiseks.

“Algas enese täiendamine arvutialal ja lisaks õppisin inglise keelt. Kogusin Internetist õppematerjale, uurisin seadusi, mis lubaks käsitööna valmistatud kosmeetikatooteid müüa ja ostsin kokku vajaminevat toorainet. Aina katsetasin ja tegin analüüse. Ühel hetkel avastasin, et mul on kodus juba liiga palju seepe. Mida ma nendega küll peale hakkan?” meenutab Luule. Algas aga kevadine laadaperiood, Luule pakkis oma seebid kokku ja läks neid rahvale pakkuma. “Mõtlesin, et saaks neist kõigist lahti, oleks hästi. Üllatus oli aga väga suur, kui sain aru, et ostjad on sellistest toodetest väga huvitatud.”

Hiljem liitus ettevõttesse ka pereisa ja tänaseks ka Mariti abikaasa. Kõik pereliikmed täiustavad üksteist, igaühel on spetsialiteet kindlas tegevusvaldkonnas. Sellel aastal pärjati Nurme looduskosmeetika EASi poolt ka Aasta pereettevõtte tiitliga. Tänaseks on ettevõttes kokku 12 töötajat ja lisaks 8 vabakutselist, kes pakuvad teenust küll disaini, turunduse, veebiarenduse, tootearenduse jne valdkondades.

Nurme talu
Vana taluhoone, millest ehitati Nurme toomishoone aastal 2016

Nurme tootmistalu asub Harjumaal, Kose vallas, Liiva külas. Viimased aastad on tegutsetud samas kohas, kuid enne seda jõuti neli korda kolida- iga kord natukene suuremale tootmispinnale. Kuklas oli unistus, et Nurme, mis on sõna otseses mõttes koht, kus kasvavad lilled ja liblikad, peaks asuma ka ise sellises keskkonnas. 5 aastat tagasi täpselt selline talukoht meid Liiva külas just ootaski. Tegelikkuses oli see üks vana laut, mis oli põlvini sõnnikut täis. Tänu Mariti vanematele ja isa kuldsetele kätele on talukompleksis täna 4 toimivat hoonet, viimane neist täiesti uus ainult seepide tootmiseks mõeldud tootmishoone. “Isekeskis naerame, et meie tempoks on aastas üks maja ehitada. Kindlasti oleks lihtsam kolida mõnda tehnoparki, mitte toota talus, aga oleme jäänud oma põhimõttele kindlaks, et keskkond, kus Nurmet toodetakse, peab toetama Nurme enda väärtusi- olla looduse lähedal” sõnab Marit. Küll aga kolis hiljuti Tallinnasse uutesse suurematesse ruumidesse Nurme ladu koos kontoriga ning nii mõnedki meie kliendid on jõudnud külastada ka meie uut showroomi. 

Nurme pood
Nurme esinduspood Sikupilli keskuses aastal 2013

Paljud ehk mäletavad aastate tagant ka Nurme seebi esinduspoodi Sikupilli keskuses. Sel ajal veel üpris vähetuntud brändina oli soov olla oma klientidele lähemal. Aastatega jõuti siiski arendada e-pood ning laiendada edasimüüjate võrgustikku nii suureks, et eraldiseisva poe pidamine ei olnud enam otstarbekas.

Kus on Nurme täna ja kuhu edasi?

Tänaseks on Nurme kasvanud üheks eelistatuimaks kodumaiseks looduskosmeetikabrändiks. Pisikesest seebitootjast on välja kasvanud kogu keha hooldust pakkuv bränd, mis katab keha vajadused varvastest juukseotsteni, kaasates ka mehed ja beebid. Nurme moto on, et loodus pakub inimesele kõik ja sellega peaks nahahooldus ka piirduma. “Meie klient on iga inimene, keda tõmbab looduse poole ja kes mõtleb natukenegi keskkonna heaolust. Soovime olla bränd, keda klient võib lõpuni usaldada, sest pole mõeldav, et tarbija on teadlik kõigist võimaliksest koostisainetest, mida kosmeetikumides tuleks vältida. Teeme need valikud juba kliendi eest ära” sõnab Marit.

Nurme lähiaja plaanide hulka kuulub tootesortimendi laiendamine nende kategooriate osas, kus hetkel on valik väike. Näiteks näohooldus saab täiendust juba varsti uute ja põnevate näotoodetega. Uute toodete väljatöötamine on Nurmes pidev protsess, sest see on väga ajakulukas. Keskmiselt arvestatakse tootearendust ühele tootele 1-2 aastat, aga on ka neid, mis võtavad aega veelgi kauem. 

Marit Tiits
Marit Nurme tootmises

Igale eestlasele soovitab Marit teha kosmeetika ja kodukeemia osas valik kodumaise tootja kasuks. “Siis pole ohtu eksida, sest Eesti kosmeetikatootjad on kõik väga hea (ja loodusliku) kvaliteediga. Kindlasti tasub veenduda, et tootjal oleks asi ametlik, ohutushinnangud ja analüüsid tehtud. See tagab selle, et toode on kasutajale ohutu ja testitud laboris.” Nurmes käib inspekteerimine erinevate ametite poolt mitu korda aastas.

“Kõige suurem problem on greenwash ehk rohepesu. Väiketootjad seda endale lubada ei saa, aga suurkorporatsioonid küll. On näha, kuidas toote sisu pole aastakümneid muutunud, aga pakendite peale ilmuvad rohelised lehekesed, lillepildid ja pakendid meenutavad loodussäästlikku, mis on kõik selleks, et klienti eksiteele viia. Meie kohalike väiketootjana peame olema läbipaistvad ja iga pettus paistaks kohe välja. Mul on endal väga kõrged standardid nii kosmeetikale kui puhastusvahenditele ja Nurme tooteid formuleerudes peab see läbima esmalt minu enda filtri. Loomulikult, teen iseenda jaoks parimaid valikud, millest ka klient lõpuks osa saab” kinnitab Marit.

Pin It on Pinterest