Mida teha, kui beebi nahk on kuiv, kare ja ketendav?

Beebi nahk

Väikelaste nahahoolduses on väga oluline jälgida toodete koostist ning veenduda, et need toetaksid lapse naha loomulikke kaitsemehhanisme ja laseksid nahal hingata. Beebide puhul tuleks kindlasti kasutada spetsiaalselt väikelastele mõeldud tooteid, et kaitsta nende õrna nahka kahjustuste eest. 

Mida teha, kui beebi nahk on kuiv, kare ning punetav?

BeebiõliBeebi nahk on täiskasvanu omast kordades õhem ja tundlikum, mistõttu on õige nahahooldus asendamatu tähtsusega. Imiku naha loomulik kaitsekiht kujuneb välja esimeste elunädalate jooksul ning ka vanematel lastel uueneb kaitsekiht aeglasemalt kui täiskasvanutel. Nahka kaitsev happekiht omab aga üliolulist kaitsefunktsiooni erinevate bakterite ning haigustekitajate eest. Kemikaalid ja lõhnaained võivad põhjustada beebidel nii naha kuivust, ärritust kui ka löövet, kahjustades seeläbi beebi naha loomulikku kaitsebarjääri ning muuta selle erinevate bakterite suhtes vastuvõtlikumaks. Kuidas beebi nahamuresid aga vältida ning mida õige nahahoolduse juures silmas pidada? 

Enamlevinud probleemid beebide ja väikelaste nahahoolduses

Beebide puhul on peamisteks nahamuredeks naha ketendamine, mähkmelööve ning atoopiline dermatiit. Kuna väikelaste nahk on täiskasvanu omast oluliselt õhem ning tundlikum, on see ka vastuvõtlikum erinevatele ärritajatele ning nahamured on kergemad tulema. 

Naha ketendamine 

Beebi naha rasueritus on oluliselt väiksem, naha sarvkiht sisaldab aga rohkem niiskust. See aga tähendab, et imiku ja väikelapse nahka katab väga õhuke vee-rasva kiht, mis võib kergesti kuivada. Beebi nahk on külmale ja vigastustele oluliselt vastuvõtlikum kui täiskasvanul. Seepärast on oluline tagada imiku nahale maksimaalne niisutus. Kui on näha, et lapse nahk on muutumas kuivaks ja ketendavaks, tuleks koheselt võtta käsile täiendavad abinõud. Soovitame vannitamise ajal lisada vannivette mõned tilgad beebiõli ning vannitamise järel masseerida nahale niisutavat ihupiima. Õrnatoimeline ihupiim kreem soodustab naha loomulikku kaitsebarjääri taastumist ning on abiks ka juba tekkinud nahakahjustuste korral.

Mähkmelööve

Mähkmelööve ehk mähkme piirkonnas esinev nahaärritus on imikute puhul üks enam levinumaid nahaprobleeme, mis esineb enamasti esimesel eluaastal ning möödub peale mähkmete kandmise lõpetamist. Selle peamiseks põhjustajaks on pikemaajalisem kokkupuude uriini või väljaheitega. Teatud perioodidel kipuvad imikud olema mähkmelööbe tekkeks aga eriti vastuvõtlikud, seda näiteks üleminekul rinnapiimalt kunsttoidule, erinevate haiguste korral ning ka antibiootikumravi järgselt, mis võib põhjustada pärmseene liigvohamist ning löövet ägestada. Mähkmelööve väljendub enamasti punetusena mähkmega tihedas kokkupuutes olnud nahapiirkondades. 

Kuidas ravida? 

mähkmelööveMähkmelööbe ravis on väga oluline hoida beebi nahk kuivana ning kaitsta seda ärritajate eest, vältimaks lööbe ägenemist. Lööbe paranemisele aitab kaasa ka ühekordsete ning väga hea imavusega mähkmete kasutamine. Lisaks tuleb mähet vahetada võimalikult sageli, lööbe esinedes vähemalt iga kahe tunni tagant päeval ning üks kord öö jooksul. Peale igat mähkmevahetust on oluline pesta beebi mähkmepiirkonda sooja vee ning seebivaba puhastusvahendiga. Ägeda lööbe korral sobib selleks hästi ka vanniõli. Peale pesemist tuleks nahk õrnalt kuivaks patsutada ning lasta seejärel õhu käes täielikult kuivada. Enne uue mähkme panekut on soovitatav kanda nahale lõhna- ja säilitusainete vaba kaitsekreemi- või salvi. Tõhus abiline lööbe korral on ka sheavõi, mis sisaldab rikkalikult nii A, B, C kui ka E vitamiine ja antioksüdante ning millel on nii niisutav kui ka raviv toime. Sheavõist on abi nii juba tekkinud lööbe korral kui ka selle ennetamisel. Suurepäraselt sobib mähkmekreemiks ka beebide mitmetoimeline kehapalsam, mis on lõhnavaba ning beebi naha vastu õrn. Just talvisel ajal on tegu  asendamatu tootega, sest õues vankris magades, jalutades või mängides võib külm sageli lapse näonaha muuta punetavaks ja karedaks. Beebide palsam hooldab ja pakub suurepärast kaitset külmakahjustuste eest.  

Mida vältida? 

Mähkmelööbe esinedes ei tohiks kindlasti iseseisvalt kasutusele võtta seenevastaseid või antibakteriaalseid vahendeid ning infektsiooni kahtluse korral tuleks abi saamiseks pöörduda kindlasti nahaarsti poole. Vältida tuleks kõikvõimalikke seepi, alkoholi, lõhnaaineid ja teisi kemikaale sisaldavaid tooteid, sh naha puhastamiseks mõeldud niiskeid salvrätte, sest ka need võivad sisaldada nahka ärritavaid kemikaale. Lisaks on kindlasti vajalik jälgida, et mähkmed ei oleks  lapsele liiga kitsad ja ümber ning nahal oleks võimalik hingata. 

Atoopiline dermatiit 

Erinevalt mähkmelööbest on atoopilise dermatiidi näol tegemist põletikulise sügeleva nahahaigusega, mille puhul tekivad nahale punased ja karedad sügelevad laigud. Haigusele on omane kulgeda lainetena ning teatud aja möödudes korduda. Sageli algab atoopiline dermatiit beebil nelja kuu vanusena ning võib ajaga taanduda. Atoopilise dermatiidi peamiseks tekkepõhjuseks on immuunsüsteemi reaktsioon ning dermatiiti vallandavaid tegureid on mitmeid. Välisteks vallandajateks peetakse näiteks karedaid või muul moel nahka ärritavaid riideid, naha hõõrdumist, külma ja niisket kliimat, kuid niisamuti ka liiga kuiva ja kuuma toaõhku, liigseid veeprotseduure, higistamist, seepi sisaldavaid pesuvahendeid ning erinevaid kemikaale nii nahahooldustoodetes kui ka kasutatavates pesuvahendites. Lisaks kuuluvad ärritavate tegurite hulka ka stress, haigus ning toidutalumatus- ja  allergia. 

Kuidas ravida?

Atoopilise dermatiidi ravi puhul tuleks silmas pidada kolme olulist punkti: 

  1. Kõige tähtsam on kuiva, õrna ja kahjustunud naha korrapärane ja õige hooldus. Kergete vormide puhul võib sellest lausa piisatagi; 
  2. Lisaks õigele nahahooldusele on ääretult tähtis selgitada välja allergeenid ning neid igal võimalusel vältida.  Allergeenide kindlaks määramisel saab abi spetsialistidelt; 
  3. Haiguse raviks ja kontrolli all hoidmiseks kasutatakse ka paikseid hormoonkreeme, mille määrab vajadusel arst. 

Miks ei tohiks beebide puhul kasutada tavakosmeetikat?

kreem beebileAlla kuue kuu vanustele väikelastele ei ole hea manustada mitte ühtegi eeterlikku õli. Ei läbi naha, õhu ega ammugi mitte suu kaudu. Kahjuks kipuvad praktiliselt kõik turul pakutavad beebidele mõeldud kosmeetikatooted olema aga lõhnastatud, sisaldades tugevatoimelisi lõhnaaineid ning keemilisi koostisosi. Beebi aga seda lõhna ei vaja! Beebi nahk on õrn ning vajab pehmetoimelist kemikaalivaba lähenemist. 

Just seetõttu on kogu Nurme beebisari formuleeritud järgides rangeid Ecocerdi põhimõtteid, kasutades vaid ökotoorainet ning välistatud igasugused lõhnakomponendid või keemilised koostisosad. Soovime, et beebi saabumine siia ilma oleks võimalikult leebe ning ilma üleliigsete kemikaalideta. Kõik Nurme beebisarja tooted sobivad kasutamiseks alates beebi esimesest elupäevast. 

Mida jälgida väikelapse nahahoolduses just talvel?

Talvel, mil õhk on külm ja niiske, vajab nahk veelgi suuremat hoolitsust ning seda kindlasti ka väikelaste puhul. Laste nahk on õrn ning selle eest hoolitsemine vajab erilist hoolt. Beebide ja väikelaste nahahoolduseks oleme Nurmes välja töötanud orgaanilistest kõrgkvaliteetsetest koostisosadest lõhna- ja kemikaalivabad õrnatoimelised tooted, mis niisutavad, hooldavad ja kaitsevad beebi õrna ja tundliku nahka. Talvisel ajal on väikelapse naha eest hoolitsemisel heaks abiliseks sügavniisutav beebipalsam, mis sobib nii põskedele määrimiseks kui ka näiteks kätele ja teistele kuivadele kohtadele kehal. Selleks, et beebi nahk oleks ka peale vanniskäiku niisutatud, võib õhtusesse vannivette lisada  mõned tilgad orgaanilist beebiõli, mis niisutab ja puhastab nahka väga õrnalt. Suuremate laste puhul sobib hästi kasutamiseks ka huulepalsam, mis on hea lapsele ka näiteks lasteaeda minnes taskusse või kotti pista ning mida on lapsel ise samuti hea ja mugav peale kanda. 

Mis on aga väikelapse kasvuvalud ning kuidas neid leevendada?

kasvuvaludKasvuvalud on tavapäraselt esinevad tihti periooditi, mis tulevad ja lähevad. Tihti tekivad need need hilisõhtusel või öisel ajal, võides harilikult kesta 0,5-2 tundi ning põhjustada öist ärkamist. Kasvuvalude täpne põhjus on ebaselge, kuid arvatakse, et rolli mängib nii geneetiline eelsoodumus, kui ka lihasväsimus, sidekoe lõtvus, halb rüht, lampjalgsus ning seos võib olla ka psühhosomaatiline. 

Kasvuvalusid saab leevendada näiteks soojakotti valutaval kohal hoides, valutavat kohta masseerides või teha lapsele lõõgastavat jalavanni koos magneesiumihelvestega. Magneesiumivannid rahustavad, leevendavad valu ning toovad parema une, aidates nii vältida ka öist ärkamist. Vala vanni soe vesi ning lisa sinna umbes 80g (pool klaasitäit) magneesiumihelveid. Laske lapsel hoida jalgu soojas vees umbes 20 minutit. Edaspidi võib teha jalavanne 2-3 korda nädalas. Naha kaudu magneesiumi üledoseerimine on praktiliselt võimatu, kuna keha reguleerib ennast ise ning omistab just vajaliku koguse magneesiumit. 

Tutvu kõigi Nurme beebisarja toodetega, sest Nurmega on emme rahul ja beebi õnnelik!

 

Pin It on Pinterest