Kas rafineeritud või rafineerimata sheavõi?

sheavõi

Sheavõid peetakse tänu põletikuvastasele ja hooldava toimele tõeliseks imevahendiks. Segaseks võib seejuures jääda, kas eelistada rafineeritud või rafineerimata määret? Selgitame, mis nendel mõistetel vahet on ning millist kasutab Nurme oma toodetes. 

Aafrika aare

sheavõiSheavõi on justkui Aafrika beežikas kuld. Seda on võimalik valmistada üksnes sheapuu pähklitest, mis kasvab ainult Aafrika kesk- ja lääneosas. Tänu pähklite korjamisest saadud tulust on nii enda kui ka enda pere elukvaliteeti parandanud Aafrika naised, kes on nende maast noppimisega tegelenud juba aasta sadu. Sama kaua on naissugu kaitsnud näonahka sheavõiga Sahara kõrbe kuuma tuule eest. Kuigi sheavõid on mainitud peaaegu kõikides Aafrika ajaloost ja ravimitest kõnelevatest dokumentides, siis mujal maailmas on määre võetud kasutusele alles viimastel aastakümnetel. 

See-eest on praeguses ilutööstuses võetud Aafrika imevahend laialdaselt kasutusele ja seda just tänu mitmekülgsusele: sheavõi leevendab nahaärritusi, omab põletikuvastast toimet ja sobib seetõttu hästi päikesepõletuse korral. Samas on päikesepõletust võimalik sheavõiga hoopiski ennetada. Sheavõi SPF on kolm, mistõttu toimib see kui kergemat sorti päikesekreem. Lisaks sisaldab sheavõi D- ja E-vitamiini, mis on otsekui salarelv kortsude ja vananemisilmingute vastu

Sheavõi on saadaval nii rafineerimata ja rafineeritud kujul. Esimesel juhul on tegu traditsioonilisel moel valminud sheavõiga – kuivatatud pähklitel eemaldatakse koored ja viljaliha purustatakse. Saadud mass röstitakse, mis annab tootele mõnusalt suitsuse lõhna. Seejärel keedetakse pähkli viljaliha vees kuni rasv tõuseb pinnale. Saadud mass pannakse sõelale nõrguma ja lastakse tahkuda. Tulemuseks on tahke ja tükiline võie, mille värvus on kollakas-beež. Alles on ka tugev pähkline aroom.

Looduskosmeetika ja keemiline töötlemine ei käi kokku

rafineeritudTeine võimalus on rafineeritud võie. Arvatakse, et see tähendab sheavõi keemilist töötlemist, mille käigus läheb suuremas osa kasulikke omadusi kaduma. Nurme tegevjuhi Marit Tiitsi sõnul looduskosmeetika puhul seda ohtu siiski pole, sest vastasel juhul ei omaks naturaalsed tooted ECOCERT märget. Esmane rafineerimine tähendab, et füüsiliselt eemaldatakse sõelaga mustus ja seejärel massi töödeldakse. Naturaalsete toodete puhul EI TÄHENDA see mingil juhul pleegitamist ega desodeerimist (ehk lõhna eemaldamist) keemilisel moel, misläbi kaovad tõepoolest ka ravivad omadused. Domineeriva lõhna ja mustuse saab eemaldada ka külmpressi teel, mis on uus meede ainete töötlemisel. Külmpressitud sheavõi on pärast töötlemist neutraalsema aroomiga ja lõhnaga, olles seejuures endiselt sama toitev. Selleks pressitakse sheapähkleid raskuste all, mis aitab väljutada õli ja samas sõelub välja sheapähkli kiud. Tulemuseks on puhtam toode keemilisi abivahendeid kasutamata. Sellise meetodiga on ka võide koostis ühtlasem ja värvus on heledam beež. Hea on teada, kui sheavõi peaks olema täiesti valge, siis sellisel juhul võib järeldada, et saadud pähklimassi on keemiliselt pleegitatud.

Hell nahk vajab puhast toodet

Pärast rafineerimist on väike kadu vitamiinide ja toimeainete osas, kuid seda vähesel määral. “Kaduma läheb vaid väike osa aineid ja rafineeritud võide hüved kaaluvad selle kao üle. Kui tegu on rafineerimata toorainega, siis tuleb arvestada, et toode on puhastamata. Kui soovid määrida võiet nahapõletusele või ärritunud ja marraskil nahale, siis ei tasu riskida sellega, et võtad rafineerimata sheavõi ja määrid seda enda või lapse nahale,” selgitab Tiits. Sellisel juhul võib tootes olla näiteks tolm, sest sheapähkleid korjatakse Ghanas, kus salud on sõiduteede ääres. Keegi meist ei tea, millistes tingimustes kohalikud külanaised korjavad ja tolm käib paratamatult asja juurde. “Kuid kindlasti ei taha me, et see jõuaks ärritunud või katkise naha peale. Seepärast on oluline, et sheavõi oleks rafineeritud, sest see on ohutu,” ütleb Tiits. “Tihtipeale räägitakse, et rafineerimata sheavõis on rohkem vitamiine ja kasutegurid on suuremad, kuid ei mõelda, kas tahetakse riskida sellega, et rafineerimata toote kasutamisel võivad olla omad tagajärjed.” Lisaks on rafineeritud sheavõi boonuseks ka spetsiifilise pähkli aroomi puudumine. Sobides niiviisi väga hästi lõhnavabade ning beebitoodete valmistamiseks. 

Ärritunud nahaga tuleb olla hell

sheavõi“Rafineeritud sheavõi puhul on mustus ning tugev lõhn eemaldatud, kuid oma töö teeb see siiski tõhusalt ära – see kaitseb ja toidab nahka,” selgitab Tiits. Sheavõi sobib oma kaitsva omaduse poolest väga hästi ravima mähkmelöövet, sest tekitab nahale kaitsekihi, et niiskus ei imenduks nii hõlpsalt naha sisse. Lisaks ravivad vitamiinid punetust. “Ärritunud nahaga peab olema väga hell, et ärritusele ei tekiks veel omakorda ärritus,” ütleb Tiits. Võib ju mõelda, et “mis see väike kübe liiva, tolmu või mustust teeb”, kuid tasuks võtta võrdluseks, kas sa pesemata porgandit paned lapsele suhu. “Ikka puhastad enne ära, et pärast ei tekiks kõhuhädasid või terviseprobleeme,” põhjendab Tiits.

Nurme tegevusajal on tulnud ka ette, et rafineerimata kookosrasvaga tulid kaasa võõralt maalt kohalikud kärbsed, mis olid sinna sisse sulanud. “Need on füüsilised osakesed, mis võetakse muidu sõeludes välja. Nii korjatakse kõik putukad, liblikad ja rohulibled välja, mis vastasel juhul võiksid sattuda tootmisesse,” räägib Tiits. Puhtuse tagamiseks teostatakse sellisel juhul puhastamine muidugi ise.

Nurme on oma toodetes jäänud rafineeritud sheavõi juurde, sest see tagab ka puhtama lõhna. “Kui tahad anda tootele näiteks mandariini aroomi, siis rafineerimata sheavõiga tuleb sellest ebamäärane hübriid, mis ei meeldi lõpuks kellegile ja võib olla peale määrides häiriv,” selgitab Tiits. Samas on ka rafineeritud sheavõi lõhnatu vorm sobiv lõhnade suhtes tundlikele inimestele. 

Loomulikult leidub sheavõi fänne ka Nurme klientide seas ja Evelyn jagab enda kogemuslugu:

Pärast esimese lapse sündi hakkasid nahale tekkima karedad laigud ja kätele pisikesed villid, mis jubedalt sügelesid. Kasutasin kõiki tavalisi laiatarbe poetooteid ega teadnud puhtast ja looduslikust kosmeetikast veel midagi. Kui sain jälile, et tegemist on allergiaga ehk ma ei kannata ilusti lõhnavaid kosmeetikatooteid, tuli kodus kõik kosmeetilised tooted ära vahetada. Esialgu proovisin apteegikosmeetikat, aga väga oluliselt midagi ei muutunud – allergia kimbutas hooti edasi ja ainus abimees oli allergoloogi väljakirjutatud kange hormoonsalv. Kahjuks selle kõrvalmõjuna küll allergia taandub, aga nahk hakkab valusalt lõhenema ehk tugev niisutus on hädavajalik.nurme sheavõi

Mingi hetk sain proovida sõbranna juures Nurme sheavõid. Tema kasutas seda minu arvates hoopis juuksemaskina. Kuigi pärast katsetamist olid käed väga pehmed, siis kohe seda ostma ei tormanud. Ei teagi miks, aga ilmselt ma ei uskunud, et see tore pehmendav võie päriselt ka aitab. Aasta-kaks hiljem sattusin poes juhuslikult juba tuttavale Nurme sheavõile, mille tookord lõpuks ka ära ostsin. Hetkel olen seda sheavõid kasutanud aastaid ja ei saa ilma selleta enam hakkama – kohe päriselt. Oli periood, kus seda poodidest ei leidnud ja mul juba oli peas sada mõtet, kuidas teha Nurmele selgeks, et te ei tohi seda toodet müügist maha võtta, sest mu elu jääks reaalselt seisma. Nurme sheavõid kasutavad ka minu mees ja lapsed ning selle usku olen keeranud pooled sõbrannad. 

Tegelikult õpetas allergia, kui oluline on, mida oma nahale määrime ja leian, et kasutada tuleb seda, mida julgeksid ka suhu pista. Tänu Nurme sheavõile sain lahti allergiatest ja pole pidanud aastaid enam kasutama kangeid hormoonsalve.

Ka Kaisa soovib oma kogemust jagada:

Minu lapsel on atoopiline nahk. Külmadel talvekuudel tekivad lapse jalgadele punased karedad laigud, mis sügelevad ning tekitavad palju ebamugavust, eriti just une ajal. Ujumistreeningud tegid asja kohati veelgi hullemaks, ainult suvine päike tõi probleemile leevendust. Lugesin sheavõi nahka tervendavate omaduste kohta ning otsustasin sellele võimaluse anda. Tekitasin igaõhtuse rutiini, kus masseerisin Nurme sheaõliga lapse nahka 10 minutit. Nägime suurepäraseid tulemusi ja veel nii kiiresti! Täna ei vahetaks ma sheaõli mitte ühegi teise toote vastu, mida oma lapse nahal kasutada.

Kasutasin AINULT sheapähkliõli ja sheavõiet, mitte ühtegi teist kreemi samal ajal ei kasutanud! Enne ja pärast piltide vahe on 10 päeva!

Pin It on Pinterest