Koostisosad, mida EI TOHIKS Sinu šampooni või kreemi sees olla

parabeenid

Kõik, mida kanname oma kehale või juustesse, imendub läbi naha ka meie organismi. Seda nii kreemide, deodorantide kui ka erinevate juuksehooldustoodete kasutamise puhul. See on ka üks peamisi põhjuseid, miks peaksime kasutatavate toodete koostisesse eriti kriitiliselt suhtuma. Kahjulikke koostisosi millest kauge kaarega mööda käia lisandub ajaga aina juurde. Parabeenid, silikoonid, sünteetilised lõhnaained, sulfaadid, mineraalõlid ja alumiinium deodorantides on saanud kosmeetika- ja kehahooldustoodetes justkui tavapäraseks nähtuseks. Milles seisneb aga nende kahjulikkus ning miks nendest hoiduda?

1.PARABEENID 

Parabeenid on odavad ning efektiivsed säilitusained, mida võib märgata enamiku kosmeetika- ja kehahooldustoodete koostisosade nimekirjas. Parabeene lisatakse toodetele peamiselt toote säilivustähtaja pikendamiseks ning levinumad neist on betüülparabeen ja metüülparabeen. Paraku võivad parabeenid endaga kaasa tuua mitmeid terviseprobleeme, muuhulgas kutsuda esile nii nahaärritust kui ka reproduktiivsüsteemi ja närvisüsteemihäireid. Mitmed teadusuuringud on kinnitanud ka parabeenide ning rinnavähi vahelisi seoseid. 

Ükski kreem paraku ilma emulgaatori ja säilitusaineta ei valmi, kuid oleme Nurmes teinud valiku, et kõik vajalikud lisakomponendid peavad olema Ecocerdi sertifikaadiga tunnustatud ja taimset päritolu. Tänapäeval on lai valik ökosertifitseeritud säilitusaineid, emulgaatoreid ja stabilisaatoreid, mis on kõik taimset päritolu. Tänu nendele saab teha tõeliselt kvaliteetse kreemi, mis säilib kauem, on stabiilne ja hoiab oma väärtust. 

silikoonid2.SÜNTEETILISED LÕHNAAINED

Sünteetilisi lõhnaaineid peetakse kosmeetika- ja hügieenitoodetes enim allergiattekitavateks aineteks. Lõhna stabilisaatorina kasutatakse tihti ftalaate ning sünteetilisi kemikaale, mis võivad mõjutada nii kesknärvisüsteemi kui põhjustada hüperaktiivsust, ärrituvust kui ka depressiooni. Seepärast tasuks sünteetilistest lõhnaainetest igal võimalusel hoiduda. Alternatiivina võiks eelistada näiteks looduslike eeterlike õlidega lõhnastatud tooteid, mis ei kahjusta tervist ning millel on lisaks heale lõhnale  ka tervendavad omadused. KÕIK Nurme tooted on oma lõhnad saanud 100% looduslikest eeterlikest õlidest

3.ALUMIINIUM 

Alumiiniumi näol on tegemist raskemetalliga, mida on väga raske kehast väljutada. Sellele vaatamata leiab alumiiniumit laialdaselt antiperspirant-deodorantide koostisest. Seda peamiselt põhjusel, et alumiinumiühendid aitavad blokeerida higinäärmeid, mis takistab liigset higistamist ning ebameeldiva higilõhna teket. Küll aga võivad kehasse kogunenud alumiiniumiühendid pikaajalisel kasutamisel olla vähkitekitavad, mida on kinnitanud ka mitmed uuringud. Lisaks seostatakse alumiiniumit ka närvisüsteemihäirete ning  Alzheimeri tõvega.

Kuna väga paljud inimesed otsivad alternatiivina alumiiniumivaba deodoranti, tuli Nurme 2019 aasta lõpus välja 100% looduslike ning alumiiniumivabade deodorantidega. Tänaseks on need ühed enimmüüdumad tooted, mis on pälvinud tunnustust ka iluauhindade võitlustel.

4.SULFAADID

sulfaadidSulfaadid on põhjuseks, miks pesuvahendid veega kokkupuutes vahutavad. Toodete koostisosade nimistus võivad sulfaadid olla märgitud järgmiselt: Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Laureth Sulfoacetate (SLES), Naatrium Laureth Sulfate või Ammoniom Laureth Sulfate (ALES), Sodium Coco-Sulfate (SCS). Sulfaadid võivad olla nii sünteetilist päritolu kui ka looduslikud. Sulfaate leidub nii šampoonides, pesuainetes, dušigeelides, seepides kui  hambapastades. Enamjaolt on sulfaadid pärit naftast, looduslikku päritolu sulfaate saadakse aga ka kookospähkli ning teiste taimede õlidest. Kui tootes on kasutatud looduslikku sulfaati, on see enamasti pakendile märgitud. Looduslikku päritolu sulfaadid (Sodium Laureth Sulfoacetate ehk SLES) ning Sodium Coco-Sulfate (SCS) on nahale ohutud ega ärrita seda. Seepärast on SLES-i ja SCS-i kasutamine lubatud ka looduskosmeetikas. Sulfaadid on väga tõhusad rasvade eemaldajad, küll aga eemaldavad enamik sünteetilisi sulfaate nahalt lisaks rasule ka loomuliku kaitsekihi, põhjustades naha ja limaskestade ärritust. Mistõttu tuleks eriti ettevaatlik olla šampoonide osas, kuna nende sulfaatide sisaldus võib moodustada lausa kuni 40%, mis on meeletult suur protsent, arvestades, et juba 0,5% SLS-i võib põhjustada nahaärritust. 

Nurme šampoonide koostises on Sodium Coco-Sulfate (SCS), mis on looduslikku päritolu ning valmistatud kookospähklist. Looduslik sulfaat on erinevalt sünteetilisest nahale ohutu, ei ärrita ega kuivata seda. 

5.SILIKOONID 

Silikoonid on levinud lisandid nii šampoonides, palsamites kui ka niisutavates kreemides. Seda peamiselt silikooni niisutavate omaduste tõttu. Küll aga moodustavad silikooni sisaldavad tooted nii nahapinnale kui ka  juuksekarvale kihi, mis takistab jääkainete väljutamist ega lase hingata. Tulemuseks võib olla habras ning kuiv nahk ja juuksed. Liigne silikoone sisaldavate toodete kasutamine võib endaga kaasa tuua silikoniühendite kogunemise maksas ning lümfisõlmedes, võides põhjustada mitmeid terviseprobleeme. Silikoonid tunned pakendilt ära järgmiste nimetustena: dimetikoon, tsüklometikoon, difenüülimetikoon. 

6.MINERAALÕLID 

mineraalõliMineraalõli puhul on tegemist lõhnatu toornafta jääkproduktiga, mis saadakse petrooleoumist bensiini valmistamisel. Mineraalõlist tulenevad ühendid ummistavad poore laskmata nahal hingata ning loomulikul teel toksiine väljutada. Mineraalõlid kuivatavad nahka sügavuti ning aeglustavad nahas loomulikku D-vitamiini tootmisprotsessi. Pikaajalisel kasutamisel kogunevad toksiinid sügavuti naha sisse, muutes selle elutuks ning põhjustades komedoonide ja vistrike teket. Eriti ettevaatlik tasub olla kuiva ning tundliku naha puhul, mille hoolduseks ei tohiks mitte mingil juhul kasutada mineraalõli sisaldavaid tooteid. Lisaks põhjustavad mineraalõlid naha enneaegset vananemist, muutes selle kuivaks, hapraks ja kergesti lõhenevaks. Mineraalõlid tunned toote koostises ära järgmiste nimetuste alt: Mineral Oil, Petrolatum, Petroleum, Paraffin, Paraffinum Liquidum, Petroleum Jelly.

7. ALKOHOL 

Alkoholid jagunevad eri tüüpideks: on lühikese ahelaga alkoholid nagu etanool, propanool ja proüülalkohol, mis kuivatavad nahka, tekitavad pigmentatsioone ning kiirendavad naha vananemist, mistõttu tasuks neid igal võimalusel vältida.  Rasvalkoholid mõjuvad nahale aga hoopis vastupidiselt – muutes naha niisutatuks ja pehmeks ning nende hulka kuuluvad näiteks etüülalkohol ja  behenüülalkohol.

Alkoholi sisaldavad Nurme kätepuhastusvahendid ning see on paraku vajalik selleks, et garanteerida Sinu käte hügieen olukorras, mil seep ja vesi pole kättesaadavad. Siiski – selleks, et kätepuhastusvahend oleks nahasõbralik, oleme sellele lisanud taimse glütseriini ning Pro Vitamin B5. Need tagava käte pehmuse ning tekib tunne, justkui oleks käed kreemitatud. Lisaks oleme kätepuhastusvahendid lõhnastanud lummavate eeterlike õlidega. Seega peale kasutamist, kui alkohol on aurustunud ja teinud oma töö, pääsevad lendu imelised aroomid, mis jätavad kätele lummava lõhna ja panevad Sind soovima seda uuesti ja uuesti nautima.

8. EDTA 

EDTA ülesandeks on muuta toode kergesti ja mugavalt peale määritavaks. Küll aga on tegemist tervisele väga kahjuliku koostisosaga, mis on arstide poolt lausa väärtarengut põhjustavaks aineks liigitatud. Osades kosmeetika- ja kehahooldustoodetes on EDTA aga endiselt kasutusel näiteks disodium EDTA nime all. 

9. FORMALDEHÜÜD

looduslik kosmeetikaFormaldehüüd ehk metanaal (E240) on võimas antibakteriaalne ning seenevastane aine, olles seejuures aga inimese tervisele üks ohtlikumaid. Sõltumata tema kahjulikkusest võib formaldehüüdi leida sellegipoolest kõikjalt, toiduainetööstus sealhulgas. Tavakosmeetikas on formaldehüüd kasutusel nii küünelakkides, kreemides kui ka šampoonides, omades lisaks säilitusfunktsioonile šampoonide puhul ka silendavat efekti. Paraku on sel aga tõestatud otsene seos mitmete vähivormide tekkega. Niisamuti võib formaldehüüd esile kutsuda ka allergiat, nahaärritust ning kontaktdermatiiti,  mistõttu tuleks väga suure ettevaatusega suhtuda toodetesse, mis formaldehüüdi sisaldavad ehk metanaali sisaldavad.

10. TRIKLOSAAN 

Triklosaan on samuti antibakteriaalne ühend, mida lisaks kehahooldustoodetele kasutatakse ka umbrohutõrjes. Triklosaani võib leida nii deodorantides, hambapastas, vedelseebis kui ka suuvärskendajas. Uuringute kohaselt on tegemist  bioakumuleeruva ainega, mis tähendab, et see jääb pidama Nurme looduskosmeetikarasvkudedesse ega lagune. Pideva tarbimise puhul võib triklosaan põhjustada mikrofloora tasakaalutust, nahka liigselt kuivatada ning soodustada põletike teket. 

Nurme seisab alati selle eest, et tuua oma klientideni vaid looduslikku päritolu, sünteetiliste lõhnaainete, silikooni ja parabeenideta looduskosmeetikat ning nahahooldustooteid, mida saad usaldada. Loe Nurme väärtustest rohkem SIIT ning kui tunned, et loetud artikkel oli Sulle kasulik, siis jaga seda ka oma sõpradega. 

Pin It on Pinterest